Osteoporoza to choroba kości. Często nie mamy wystarczającej wiedzy na temat terapii. Jak wygląda leczenie osteoporozy?
Osteoporoza – choroba, która dotyka coraz więcej osób
Niestety, osteoporoza dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć to właśnie panie znajdują się w największej grupie ryzyka. Przypadki choroby często są diagnozowane po ukończeniu 60 roku życia. Tkanka kostna, wraz z wiekiem ulega rozrzedzeniu, przez co kości zostają znacznie osłabione. Skutkuje to większym ryzykiem złamań, które mogą być trudne do wyleczenia, ze względu na wiek. Objawy choroby zwykle zaczynają się od częstych złamań oraz ostrym bólem przy siadaniu czy poruszaniu się. Codzienny wysiłek staje się utrudniony. Nasza sylwetka może zostać zdeformowana, co powoduje problemy z narządami i liczne komplikacje.
Leczenie farmakologiczne
Leczenie polega na zachowaniu odpowiedniej masy kostnej. W tym celu, stosuje się specjalne środki farmakologiczne. Pacjentom zalecane są suplementy takie jak wapń, magnez oraz cynk. Także cenne dla naszego organizmu i zdrowia kości witaminy, w szczególności D i C, które powinny być składnikiem codziennej diety. Można również przyjmować suplementy zawierające chrząstkę rekina, spirulinę czy mleczko pszczele. Leczenie musi odbywać się pod stałą kontrolą lekarską. W przypadku złamań, konieczna jest bardzo często rehabilitacja. Oprócz farmaceutyków, elementem leczenia jest również odpowiednia dieta. Nadwaga może pogorszyć objawy osteoporozy, dlatego też pacjenci powinni zmienić nawyki żywieniowe oraz rozpocząć dostosowaną do możliwości aktywność fizyczną, która pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów i rozrusza nasze kości.
Profilaktyka osteoporozy
Profilaktyka odgrywa ważną rolę w przypadku osteoporozy. Oprócz właściwej i zdrowej diety oraz dawki ruchu, warto stosować suplementację. Cenne witaminy i minerały wzmocnią nasze kości. Zaleca się także wykonywanie badania, które umożliwia wykrycie wszelkich zmian w także kostnej. Densytometria pozwala ocenić stan naszych kości i jest podstawą do określenia odpowiedniego leczenia. Badanie muszą wykonywać osoby, które są poddawane terapii, ponieważ monitorowanie zdrowia jest w tym przypadku niezbędną czynnością.
Leczenie osteoporozy może być trudne i długotrwałe. Wiele czynników składa się na stan naszych kości i rozwój choroby. Stosując odpowiednie farmaceutyki, suplementy, zniwelujemy objawy choroby. Prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia ułatwi nam codzienne funkcjonowanie, a przede wszystkim wszelki ruch.
Katarzyna Antos