Proces resorpcji kości to naturalny stan, który u każdego człowieka postępuje wraz z wiekiem. Jeśli jednak proces ten jest zbyt szybki – rozwija się osteopenia lub osteoporoza. Czym różnią się obie choroby?
Osteopenia – początek osteoporozy
Osteopenia, czyli zrzeszotnienie kości, powoduje znaczny ubytek gęstości mineralnej kości. Nieleczona lub odkryta zbyt późno prowadzi do osteoporozy. Charakteryzuje się spadkiem masy kostnej poniżej normy, jednak w przeciwieństwie do osteoporozy nie występują tu częste złamania kości. Pierwszymi objawami osteopenii są nasilające się bóle kręgosłupa (zwłaszcza lędźwiowego), zmiana sylwetki (np. wdowi garb, skurczenie sylwetki) oraz uwidoczniona w badaniach niska masa kostna. Osteopenią są zagrożone zwłaszcza kobiety, które przechodzą przekwitanie. Przyczyną choroby są przede wszystkim zaburzenia hormonalne i wynikające z nich problemy z przyswajaniem wapna.
Osteoporoza – ciężka choroba kości
Osteoporoza charakteryzuje się postępującym w szybkim tempie ubytkiem masy kostnej, osłabieniem kości, a co za tym idzie prowadzi do częstych i bardzo poważnych złamań. Choroba wiąże się także z zaburzeniami w przyswajaniu wapnia, przez co układ kostny nie potrafi samodzielnie odbudować utraconej tkanki kostnej.
W początkowej fazie osteoporoza może nie dawać żadnych wyraźnych oznak. Często pierwszym etapem choroby jest osteopenia z charakterystycznymi bólami kręgosłupa, jednak większość pacjentów ignoruje ten sygnał. Niestety kolejnym poważnym objawem choroby jest skomplikowane złamanie, które słabo się zrasta i powoduje ból kości.
Tekst sponsorowany