Ostroga piętowa jest to zwyrodnienie, którego powstanie wiąże się z koncentracją martwych komórek (złogów mineralnych) w miejscu umocowania rozcięgna podeszwowego. Utworzona narośl zapalenie rozcięgna podeszwowego.
W wyniku stanu zapalnego pojawia się ból – początkowo towarzyszący tylko przy wzmożonym wysiłku, poprzedzony mrowieniem, z czasem jednak – przybierający na sile, a nawet uniemożliwiający poruszanie się i normalne funkcjonowanie (atakując przy niewielkim obciążeniu lub w czasie spoczynku).
Przyczyn powstawania ostrogi piętowej oraz dolegliwości będących pochodną stanu zapalnego może być kilka. Łączy je jednak przeciążanie rozcięgna podeszwowego. Może się ono wiązać z cechami anatomicznymi, jak płaskostopie. Jednakże równie istotne są czynniki środowiskowe związane z naszym stylem życia, rodzajem uprawianego zawodu, aktywnością fizyczną na co dzień. Wykonywanie stojącej pracy czy zakładanie niewygodnego dla stopy obuwia na wysokim obcasie – ma znaczący wpływ na występowanie ostrogi piętowej.
Myli się jednak ten, kto uważa przypadłość za typowo kobiecą. Dużą grupę ryzyka stanowią bowiem sportowcy, wykonujący ćwiczenia zbyt obciążające, lekceważący rozgrzewki czy właściwe rozciąganie po treningu.
Także nieprawidłowo leczone kontuzje mogą skutkować pojawieniem się zwyrodnienia. Za szczególnie narażonych na dolegliwości związane z ostrogą piętową uważa się również osoby otyłe (wysokie obciążenie stóp podczas każdej czynności), a także w starszym wieku (kiedy wzrasta podatność na urazy).
Redakcja