W okresie menopauzy u większości kobiet zmniejsza się zainteresowanie seksem. Organizm dojrzałej kobiety po 40 roku życia przechodzi wiele zmian fizjologicznych, które mają wpływ na seksualność.
Wpływ na pożycie seksualne w okresie okołomenopauzalnym mają również czynniki psychologiczne. Zmiany w wyglądzie wpływają na spadek samooceny, zmniejszają uczucie atrakcyjności. Wiąże się to z brakiem ochoty na uniesienia miłosne. Często pojawiające się stany drażliwości, pogorszenie koncentracji, utrata pewności siebie powodują zmniejszenie odporności na stres i zwiększają skłonność do stanów depresyjnych. Bardzo ważna jest również w tym okresie relacja z partnerem i jego wsparcie.
W czasie klimakterium, poza zmianami anatomicznymi i psychologicznymi, pojawiają się również zmiany czynnościowe. W fazie podniecenia mniejsze jest powiększenie piersi, wolniej dochodzi do zwilżenia pochwy, a po orgazmie szybko ustępują wszelkie zmiany wywołane stymulacją seksualną.
Aby złagodzić objawy menopauzy i poprawić komfort życia seksualnego warto zastosować zarówno terapię psychologiczną, która pomoże odzyskać wiarę w siebie, jak i farmakologiczną (HTZ).
Kanka