papryka-recepta-na-zdrowie

Stragany uginają się pod ciężarem różnokolorowych papryk, które są blisko spokrewnione z ziemniakami. Dlaczego na naszym talerzu nie powinno zabraknąć tego warzywa?

W sklepach i na bazarach możemy przebierać w paprykach jak w ulęgałkach. Te warzywa różnią się kolorem, kształtem i smakiem. Papryki chilli i jalapeno nadają potrawom pikantny charakter. Osoby, które mają delikatne podniebienie, powinny przyjrzeć się pozostałym odmianom.

Historia papryki

Paprykę sprowadzono do Polski w XVII wieku. Wcześniej uprawiano ją w basenie Morza Śródziemnego. Choć to warzywo nie jest obce Polakom, ogromną popularność zyskało dopiero w XX wieku.

Walory smakowe

Choć hipermarkety zapewniają nieustanny dostęp do świeżej papryki, to warzywo najlepiej smakuje latem. Nie powinno zabraknąć go na naszych stołach, ponieważ dostarcza cennych składników odżywczych. Papryka stanowi bogate źródło witaminy C, która wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, iż zwalcza wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia. Niedobór kwasu askorbinowego odbija się niekorzystnie na kondycji skóry, włosów i paznokci. Dieta uboga w witaminę C prowadzi do szkorbutu, krwawienia dziąseł, wybroczyn i problemów z gojeniem się ran.

Źródło beta-karotenu

Z przeprowadzonych badań wynika, iż najwyższą zawartością witaminy C charakteryzuje się czerwona odmiana. Jednocześnie dostarcza ona organizmowi beta-karotenu, czyli substancji o działaniu antyoksydacyjnym, która chroni nasze komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Wspomniany związek, będący pochodną witaminy A, nadaje skórze zdrowy wygląd.

Wzmocnienie naczyń krwionośnych

Osoby, które skarżą się na pajączki i zaczerwienienie, powinny regularnie spożywać sałatki z papryką. To niepozorne warzywo zawiera rutynę, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Jednocześnie stanowi bogate źródło bioflawonoidów, które korzystnie wpływają na serce.

Irmina