Wśród oferty firm kosmetycznych można znaleźć kremy, zawierające związki peptydowe. Mimo niskiej trwałości mikrobiologicznej, chętnie włącza się je w skład kosmetyków jako silnie przeciwstarzeniowe. Warto wiedzieć, że jest ich kilka rodzajów.
Peptydy to związki powstające przez połączenie aminokwasów wiązaniem tzw. peptydowym. Od dawna wykorzystuje się je w preparatach leczniczych stosowanych przy chorobach skóry. Jest wiele rodzajów peptydów, które różnią się działaniem. Są peptydy stymulujące syntezę białek, peptydy transportujące metale, inhibitory neurotransmiterów (powstrzymują przekazywanie impulsów między neuronami) a także inhibitory enzymów (powstrzymują powstawanie wybranych katalizatorów). Każdy typ ma inne działanie i wykorzystywany jest w innym celu.
Peptydy stymulujące
Stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych ze względu na działanie pobudzające syntezę białek skóry. Odzyskuje ona elastyczność, odporność na rozciąganie i zranienia. Struktura białkowa starzejącej się skóry zmienia się, dlatego zachodzi potrzeba stymulacji białek należących do tkanki łącznej.
Prokolagen typu I, występujący w skórze, oraz jego pochodna acylowana resztą kwasu palmitynowego należą do grupy peptydów stymulujących syntezę kolagenu, elastyny i fibronektyny, odpowiadających za wytrzymałość skóry. Kosmetyki z tymi peptydami pozwalają na redukcję zmarszczek oraz optyczne wygładzenie skóry. Dodatkowo L-karnozyna, naturalnie wchodząca w skład naszego ciała, redukuje działanie wolnych rodników tlenowych, a także chroni i odżywia komórki, proteiny i DNA. Wydłuża także żywotność fibroblastów, odpowiedzialnych między innymi za produkcję kolagenów.
Inhibitory neurotrasmiterów
Związki te blokują nadmierne skurcze fibroblastów skóry, co powoduje wygładzenie zmarszczek i takie właśnie zastosowanie znalazły w przemyśle kosmetycznym. Przykładowo argirelina hamuje wydzielanie acetylocholiny, odpowiedzialnej za skurcze mięśni, co powoduje zmniejszenie zmarszczek oraz wygładzenie skóry. Podobnie działa tripeptyd SYN–AKE.
Anna P