objawy grzybicy paznokci

Łamliwe, kruche, z plamami… Każde paznokcie są inne, jednak ich stan jest w stanie dostarczyć nam wielu cennych informacji.  U nas dowiesz się, co paznokcie mówią o twoim zdrowiu.

 

Wygląd paznokcia świadczy o procesach, jakie zachodzą w całym organizmie. Ich kiepski stan może świadczyć o braku cennych składników odżywczych. W tym miejscu warto podkreślić, iż włosy i paznokcie w pierwszej kolejności cierpią na niewłaściwej diecie. Organizm, który dysponuje ograniczonymi środkami, próbuje wydawać je racjonalnie. Paznokcie i włosy nie są konieczne do utrzymania czynności życiowych, dlatego lepiej na nich „zaoszczędzić”, a deficytowe składniki przekazać bardziej potrzebującym organom.  Ponadto problemy z paznokciami mogą stanowić jeden z pierwszych objawów niektórych chorób, w tym anemii i schorzeń tarczycy.

Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?

Choć nasze paznokcie różnią się kształtem i wielkością, mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim u zdrowych, dobrze odżywiających się osób są gładkie i półprzeźroczyste.  Wszelkie zaburzenia, jakie mają miejsce w organizmie, odbijają się negatywnie na stanie paznokci. U osób, które nie dostarczają swojemu organizmowi cennych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, paznokcie zaczynają się rozdwajać i łamać. Pojawiają się na nich przebarwienia, które nie wyglądają zbyt estetycznie.

Łamliwe paznokcie objawem niedoboru biotyny

Jeśli twoja płytka jest sucha i w związku z tym często się łamie, przyczyną takiego stanu rzeczy może być niedobór biotyny. Tę cenną witaminę znajdziemy między innymi w soczewicy, kalafiorze i fistaszkach.  Biotynę można też uzupełnić, spożywając łyżkę tranu dziennie.  Czasem suchość  paznokci ma inne podłoże. Do pogorszenia stanu płytki może dojść wskutek sprzątania bez rękawiczek, kontaktu z silnymi detergentami lub używania zmywacza o wysokiej zawartości acetonu. W takiej sytuacji zwiększenie spożycia biotyny nie rozwiąże problemu. Warto pomyśleć o olejowaniu paznokci, czyli de facto wcieraniu w płytkę naturalnych olejów.  Jeśli ciebie również dotyczy ten problem, spróbuj przez pewien czas nie malować paznokci.

O czym świadczą pionowe fałdy na paznokciach?

Pionowe fałdy na płytce to jeden z objawów procesów starzenia się. W walce z tym problemem, niestety, nie pomoże nam żaden cudowny suplement diety. Możemy tylko zwalczać objawy, czyli polerować płytkę i regularnie wcierać w nią olej roślinny. Polerki nie należy jednak nadużywać, ponieważ podczas tego zabiegu pozbywamy się cienkiej warstwy paznokcia, co na dłuższą metę może doprowadzić do jego uszkodzenia.

chore paznokcie

Żółte paznokcie – zmora palaczy i osób z niedoborem witaminy E

Jeśli twoje paznokcie niespodziewanie żółknieją, to oznacza, iż twoja dieta nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na witaminę E. Ten cenny składnik odżywczy, zwany też witaminą młodości, znajdziemy w pestkach dyni, słonecznika i orzechach arachidowych. Żółte paznokcie to również problem palaczy i kobiet, które malują paznokcie, nie zabezpieczając płytki.

Uwaga, to może być grzybica paznokci!

Twoje paznokcie zmieniły wygląd? Początkowo widziałeś na nich białe przebarwienia, które z czasem zżółkły, a następnie zbrązowiały? A może twoja płytka niespodziewanie zaczęła się łuszczyć i rozwarstwiać? Opisane dolegliwości mogą świadczyć o grzybicy paznokci. Choć ta choroba częściej dotyka paznokci u stóp, czasem atakuje też te umiejscowione na dłoniach. Wbrew pozorom chorobą tą można zarazić się w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że podczas obcinania paznokci lekko uszkodzimy skórę i płytkę, by dermatofity mogły wniknąć pod paznokieć i tam się rozwijać. Grzybicy nie należy lekceważyć. Wbrew obiegowej opinii z jej leczeniem nie poradzimy sobie sami, korzystając z domowych sposobów i preparatów dostępnych bez recepty. Jeśli więc zauważysz u siebie, któryś ze wspomnianych objawów, skonsultuj problem ze specjalistą. Doświadczony dermatolog nie powinien mieć problemów z rozpoznaniem grzybicy paznokci.

Jak widać paznokcie odgrywają rolę swoistego indykatora. Obserwując ich wygląd, możemy się sporo dowiedzieć nt. naszego stanu zdrowia i procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie.

Marlena Skóra