Chrupiąca marchewka to nie tylko pyszne warzywo, które najczęściej kojarzone jest z delikatną „marchewkową” opalenizną. To przede wszystkim skarbnica witamin i minerałów.
Zdrowie w marchewce
Marchewka jest jednym z pierwszych pokarmów podawanych dziecku, jednak dietetycy szczególnie polecają ją osobom starszym. Dlaczego? Bo marchewka ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Wszystko dzięki karotenowi czyli prowitaminie A.
- przemywa naczynia krwionośne
- reguluje pracę żołądka
- utrzymuje w zdrowiu wątrobę
- wyostrza wzrok
Eliksir młodości
Wystarczy tylko 10 dag marchewki, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę A. Marchewka ma dużo witaminy B1, B2, PP, KK. Zawiera również sporo wapnia, potasu, żelaza, miedzi, fosforu, a nawet jodu.
Dzięki tym składnikom marchewka nie tylko gwarantuje nam zdrowie, ale i urodę. Zawarty w niej potas sprawia, że skóra jest jędrna, gładka, natomiast witamina A, jedna z witamin młodości, wygładza zmarszczki. Także pamiętajmy o tym, żeby działanie kremów i innych kosmetyków, potęgować zdrową dietą – warzywa, w tym marchewka to podstawa.
Naukowcy twierdzą, że ci, którzy jedzą sporo marchwi, aż 40 razy rzadziej chorują na raka wątroby. Marchewka ma jeszcze jeden plus – który szczególnie docenią Panie – 10 dag to tylko 27 kalorii. To kolejny powód to tego, aby marchewkę chrupać bez ograniczeń.
Marchewkowa opalenizna
Latem warto wzbogacić dietę o marchew, która sprawi, że nasza opalenizna będzie mieć piękny brzoskwiniowo-złoty kolor. Jeżeli planujesz urlop, to przygotuj swoją skórę na spotkanie ze słońcem – jedz codziennie jedną marchewkę lub wypijaj szklankę soku (najlepiej świeżo wyciśniętego).
Warto pamiętać o tym, że ilość karotenu, który przyswoimy z marchwi zależy od sposobu jej podania: gotowana – 18%, utarta surowa – 82%, świeżo wyciśnięty sok – blisko 100%.
Marchew jest tanim i ogólnodostępnym warzywem, bez trudu zakupimy ją o każdej porze roku w każdym sklepie spożywczym. Warto pamiętać, że najbardziej wartościowa jest od czerwca do października.
Warzywo czy owoc? – oto jest pytanie
Ciekawostką na temat marchwi jest spór jaki toczył się na temat tego, czy jest to owoc czy warzywo. W klasyfikacji urzędowej Unii Europejskiej marchew uznawana jest za warzywo. Ponieważ jednak w Portugalii marchew używana jest do wyrobu dżemów, w rozumieniu dyrektywy ustalającej parametry ich produkcji, marchew uznana została za owoc. W Polsce powszechnie nazywa się marchew warzywem.
Zuzanna Górka