Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnego ciepła, którym możemy podzielić się z bliskimi przy wigilijnym stole, w cieniu przystrojonej choinki. Jest to czas wyjątkowy i dlatego warto go uczcić nie tylko wspaniałymi podarkami czy potrawami, ale przede wszystkim wyjątkowym nastrojem.
Jak zbudować nastrój?
Wcale nie tak trudno, jakby się mogło wydawać. Wystarczą słowa, które wyrażą to, co czujemy, czego może na co dzień wstydzimy się mówić bliskim, a co jest świadectwem tego, jak ważni są dla nas. Piękne słowa gwarantują piękne chwile. Warto więc pomyśleć już teraz, co będziemy chcieli powiedzieć bliskim w ten wyjątkowy czas.
O czym pamiętać?
To, o czym musisz pamiętać, to fakt, że jest to grupa ludzi Ci bliskich i przychylnych. Nie musisz się obawiać tego, że będzie trzeba walczyć o ‘publiczność’. Twoja rodzina będzie się z Tobą solidaryzować i kibicować Ci, a seniorzy zapewne będą z Ciebie dumni, gdyż to właśnie Tobie przypadła rola podkreślenia wartości rodzinnych.
Oto 7 zasad, które powinnaś przyswoić, aby Twoje przemówienie zbudowało świąteczny nastrój:
1. Bądź bezpośrednia – Nie obawiaj się mówić o własnych doświadczeniach. Słuchający docenią Twoje osobiste przeżycia i myśli bardziej niż suche frazesy.
2. Interpretuj – Wymieniając fakty, pozwól sobie także na ich wolną interpretację. Wzbogacisz tym samym swoją wypowiedź i unikniesz znużenia.
3. Spoglądaj, szukaj kontaktu wzrokowego – Nie bój się patrzeć w oczy słuchającym. Patrz raz w lewo, raz w prawo, aby nikt nie poczuł się pominięty.
4. Nie zmyślaj – Mów prawdę, nie ubarwiaj faktów.
5. Nie spiesz się – Rób pauzy. Nie zmęczysz publiczności, co najwyżej siebie.
6. Pozwól sobie na dygresje – Opowiedz jakąś anegdotę rodzinną, nawet jeśli jest to historyjka, którą wszyscy znają.
7. Uśmiechaj się – Pozwól sobie na szczery uśmiech, który podkreśli atmosferę ciepła i serdeczności. Uśmiechaj się często, jeśli masz na to ochotę.
Życzymy powodzenia w Waszych świątecznych przemowach. Naprawdę nie ma się czego obawiać! A jeśli szukacie inspiracji, nie wiecie jak zacząć lub co powiedzieć, zapraszamy Was do odwiedzenia strony www.przemowienia.pl.
Powodzenia!
A. Złotkowska