Pielęgnacja cery dojrzałej wymaga zwiększonej uwagi i odpowiednich kosmetyków oraz zabiegów higienicznych. Twarz kobiety jest jak obraz, który maluje czas. Z każdym rokiem nasza skóra zmienia się pod wpływem naszego trybu życia, diety i nawyków. Po menopauzie te zmiany jeszcze bardziej się uwidaczniają, szczególnie, gdy nasza cera ma skłonność do wyprysków. Jak o nią dbać?
Cera dojrzała jest łatwa do rozpoznania. Jest szarawa, sucha, wydaje się zmęczona i nieelastyczna. Kąciki oczu i ust opadają i spada zdolność regeneracji. Pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Taki stan skóry pojawia w okolicy 40. roku życia, w okresie okołomenopauzalnym. Problemy cery dojrzałej dotyczą każdej z nas, gdyż są nierozerwalnie związane z ubytkiem estrogenów w okresie przekwitania. Kiedy starzenie się skóry łączy się z tendencją do pojawiania się wyprysków, pielęgnacja cery staje się wyjątkowo trudna.
Cera dojrzała – dlaczego skóra się zmienia?
Menopauza dotyczy każdej kobiety i jest związana z trwałym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. W tym czasie spada produkcja hormonów takich jak estrogeny i progesteron, a na pierwszy plan wysuwają się androgeny – męskie hormony płciowe. Spadek poziomu estrogenów prowadzi do zmniejszonej syntezy kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność skóry. Następuje także spowolnienie metabolizmu komórkowego, a cera zaczyna łatwo tracić wodę i z trudnością przyjmuje istotne dla niej składniki odżywcze. Co więcej, wysoki poziom androgenów w stosunku do hormonów żeńskich często skutkuje pojawieniem się wyprysków, a nawet trądziku. Ze względu na te zmiany, panie, które od zawsze miały skłonność do wykwitów na twarzy, w wieku okołomenopauzalnym muszą podwójnie dbać o swoją cerę.
Wypryski na cerze dojrzałej – nie lekceważ ich
Wypryski, zaskórniki i trądzik u osoby z cerą dojrzałą mogą być ważnym sygnałem od organizmu. Świadczyć mogą o zaburzeniu równowagi hormonalnej, życiu w dużym stresie, złej diecie lub nieodpowiednio dobranych kosmetykach. Także nadmierne wydzielanie sebum, zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja oraz niektóre leki mogą sprzyjać ich powstawaniu. Ze względu na obniżoną zdolność regeneracyjną skóry dojrzałej, wypryski utrzymują się na niej dłużej i trudniej się goją. Pielęgnacja takiej cery wymaga większej uważności i przyjrzenia się nie tylko swoim kosmetykom, ale także spożywanemu jedzeniu oraz warunkom, w jakich żyje osoba z tym problemem.
Pielęgnacja cery dojrzałej
Cera dojrzała wymaga od nas szczególnej troski. Żeby móc cieszyć się zdrową i jędrną skórą, musimy zmienić swój tryb życia. Odstawienie alkoholu i papierosów, ograniczenie spożycia cukru oraz zwiększenie ilości olejów w diecie pomogą nam w utrzymaniu dobrego stanu cery. Musimy unikać opalania, które wysusza i przyczynia się do powstawania przebarwień. Jeżeli wychodzimy na słońce, pamiętajmy o kremach z filtrem! Dobierzmy także odpowiednie kosmetyki – nawilżające, oczyszczające oraz złuszczające, które usuną martwy naskórek i zmniejszą widoczność zmarszczek. Ważne jest prawidłowe oczyszczanie skóry. Spójrzmy też na skład naszych kremów. Witaminy A i C pobudzają syntezę kolagenu, kwas hialuronowy odpowiada za elastyczność skóry, a koenzym Q10 wspomaga regenerację komórek. To ważne, aby znalazły się w używanych przez nas specyfikach.
Cera dojrzała ze skłonnością do wyprysków
Co robić, jeżeli nasza skóra nie dość, że się starzeje, to wciąż zaskakuje nas nowymi wypryskami i stanami zapalnymi? Na pewno musimy unikać wyciskania krostek i zaskórników, bo pogłębia to tylko problem z cerą. Nie przemywajmy też twarzy spirytusem. Ten sposób jest często zalecany jako naturalna metoda na pryszcze, ale wcale nie jest pomocny. Spirytus wysusza i podrażnia skórę, pobudzając ją do produkowania sebum, czyli wręcz nasila problem zamiast go zmniejszyć. Podobnie sprawa ma się z mydłem. Najlepszym pomysłem na rozwiązanie naszego problemu jest konsultacja lekarzem, który dobierze odpowiednie kosmetyki i leki. Dermatolog może doradzić nam peelingi z kwasem migdałowym lub pirogronowym, a także nowoczesne suplementy z siarczanem magnezu, pirydoksyną i witaminą C. Zdrowy styl życia i uważnie wybrane kosmetyki i suplementy pomogą nam uporać się z wieloma problemami skóry.
Karolina Solga