pielegnacja-stop

Skóra stóp, podobnie jak dłoni, zawiera mniej gruczołów łojowych niż twarz. Przez to jest bardziej narażona na zniszczenia. W okresie menopauzy, kiedy skóra jest mniej nawilżona i traci zdolność wiązania i zatrzymywania wody, stopy stają się bardziej szorstkie i pomarszczone. Jednak bardzo łatwo zapowiedz takim zmianom. Wystarczy odpowiednio dbać o stopy.

Najlepiej zacząć kurację od stosowania peelingu raz w tygodniu. Po złuszczeniu naskórka należy nałożyć krem nawilżający, a jeśli skóra jest bardzo wysuszona, zastosować maseczkę odżywczą, albo silnie nawilżający krem do stóp zawierający mocznik. Pomogą one odzyskać skórze odpowiednie nawilżenie i pobudza regeneracje naskórka. Warto również od czasu do czasu zanurzyć stopy w kąpieli. Wystarczy tylko nalać wody do miski i dodać do niej soli do kąpieli, olejków eterycznych lub wywarów z ziół (np. z szałwii czy rumianku). Taka kąpiel powinna trwać ok. 15 minut.

W okresie menopauzy kobiety są bardziej zestresowane, zdenerwowane i zmęczone. Pomocny może okazać się masaż stóp, który nie tylko pomoże się zrelaksować, ale również poprawi krążenie stóp. Najlepiej zabieg ten wykona specjalista, ale w domu również można zastosować podstawowe techniki masażu.

Dbając o stopy należy pamiętać także o paznokciach. Warto raz w tygodniu dokładnie je spiłować (najlepiej gruboziarnistym pilnikiem teflonowym lub papierowym, gdyż metalowe niszczą płytkę), nadając kształt. Można je również pomalować. Jednak trzeba pamiętać, że należy stosować pod lakier bazę, która przeciwdziała przebarwieniom płytki. Jeśli paznokcie mają żółtawy odcień, to znaczy, że nie są dobrze dotlenione. Najlepiej wtedy chodzić na boso, po piasku. Jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy pospacerować bez butów po mieszkaniu, co również wpłynie na poprawienie krążenia.

Podstawowym elementem pielęgnacji stóp jest noszenie odpowiedniego, wygodnego obuwia oraz skarpet czy pończoch z materiałów naturalnych. Panie w okresie przekwitania mają problemy z krążeniem, co najczęściej objawia się puchnięciem nóg. Najlepiej wtedy używać skarpet bezuciskowych, które nie blokują przepływu krwi.

Anna Ś