Wszyscy chcemy, aby ubrania służyły nam jak najdłużej i tym samym stanowiły wieloletnią inwestycję. Klucz do sukcesu odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Niestety, czasem sami nieświadomie niszczymy odzież, ustawiając niewłaściwy program w pralce, czy sięgając po nieodpowiednie detergenty. Jak powinna wyglądać pielęgnacja ubrań? Przedstawiamy wam garść ciekawostek z nią związanych.
Spis treści:
- Zabezpieczanie metalowych guzików w białych ubraniach
- Pielęgnacja ubrań. Postaw na pokrowce na ubrania z perkalu
- Bibuła bezkwasowa do wykładania pudełek z ubraniami
- Regularne mycie szafy to podstawa!
- Swetry kaszmirowe i wełniane a specjalne pokrowce przeciw molom
- Wysokie temperatury utrwalają plamy na ubraniach
- Środki biologicznie aktywne, czyli enzymy proteolityczne usuwające plamy
- W jakiej temperaturze prać bawełnę i len?
- Czy można dodawać płyn do płukania do ręczników?
- Biały ocet a pielęgnacja ubrań
- Jak ograniczyć pranie ubrań, aby przedłużyć ich żywotność?
- Jak prać ubrania, aby się nie niszczyły?
Zabezpieczanie metalowych guzików w białych ubraniach
Nasze ubrania mają różne ozdoby, niektóre z nich pełnią też praktyczne funkcje, vide metalowe guziki. Należą one do dużo trwalszych rozwiązań aniżeli ich plastikowe odpowiedniki. Niestety, nie są pozbawione wad. Metalowe guziki mogą rdzewieć, ale też brudzić jasne tkaniny. Warto to mieć na uwadze i gdy wkładasz do szafy lub pudełka białą koszulę z takimi ozdobami, zabezpiecz je bibułą niekwasową. Dzięki temu metalowe guziki nie pobrudzą ubrania.
Pielęgnacja ubrań. Postaw na pokrowce na ubrania z perkalu
Pielęgnacja ubrań bazuje na ich zabezpieczaniu przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W tej roli doskonale sprawdzają się pokrowce na ubrania. Gdy wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy nosić jakiejś rzeczy, bo np. robi się gorąco, więc płaszcze zimową idą w odstawkę, warto je zabezpieczyć przed kurzem i plamami. Niestety, nie wszystkie pokrowce na ubrania sprawdzają się równie dobrze. Najczęściej sięgamy po plastikowe, w których może z czasem gromadzić się para wodna, która sprzyja namnażaniu pleśni i niszczeniu odzieży. W związku z tym zaleca się pokrowce na ubrania z perkalu, czyli płótna bawełnianego.
Bibuła bezkwasowa do wykładania pudełek z ubraniami
Zapewne nie raz chowałaś jakieś ubranie do kartonu i wykładałaś wolną przestrzeń papierem. Bardzo często postępujemy tak z suknią ślubną, z którą wiąże się wiele miłych wspomnień. Niestety, zwykły karton czy papier mogą powodować żółknięcie ubrań. W związku z tym należy postawić na bibułę bezkwasową i karton bezkwasowy. Pozwoli to uniknąć nieestetycznych zażółceń na tkaninie.
Regularne mycie szafy to podstawa!
Dokładne mycie szafy zaleca się przeprowadzać co najmniej 2 razy w roku. Rezygnując z tej czynności, możemy przyczynić się do szybszego niszczenia ubrań. W najlepszym wypadku odzież zyska zapach stęchlizny, który zniechęca do jej noszenia. W najgorszym w szafie namnożą się mole, które żywią się włóknami zwierzęcymi, vide kaszmir, jedwab i wełna. Mogą one generować ogromne dziury w ubraniach. Regularne mycie szafy pozwala uniknąć tych niedogodności. Należy do niego wykorzystać delikatne detergenty i ściereczkę z mikrofibry. Podczas wykonywania tej czynności musimy dotrzeć do najmniejszych zakamarków.
Swetry kaszmirowe i wełniane a specjalne pokrowce przeciw molom
Jak wcześniej wspominaliśmy, ubrania przechowujemy w pokrowcach z perkalu. Niemniej niektóre włókna są bardziej podatne na atak moli. Taką cechę wykazują ubrania wełniane, kaszmirowe i jedwabne. W ich przypadku należy sięgnąć po specjalne pokrowce przeciw molom.
Wysokie temperatury utrwalają plamy na ubraniach
Pielęgnacja ubrań często wymaga od nas usuwanie plam. Nawet jeśli zachowujemy szczególną ostrożność podczas spożywania posiłku, zdarza nam się pobrudzić sosem, zupą czy napojem naszą sukienkę czy bluzkę. Odplamianie ubrań jest skuteczne, jeśli przeprowadzi się je od razu i w sposób umiejętny. Pamiętajmy, że wysokie temperatury utrwalają plamy. Te należy usuwać zimną wodą. Dopóki nie pozbędziemy się plamy w sposób całkowity, należy ją zraszać wodą, gdy zaschnie, wniknie głęboko we włókna, co znacznie utrudni zadanie. Jeśli odplamianie nie zakończyło się powodzeniem, należy je powtórzyć. Do czasu pomyślnego rozwiązania nie używajmy żelazka, gdyż to utrwali plamy.
Środki biologicznie aktywne, czyli enzymy proteolityczne usuwające plamy
Plamy białkowe – z krwi, potu, mleka itp., najlepiej usuniesz, gdy sięgniesz po środki biologicznie aktywne. Pod tym określeniem kryją się enzymy proteolityczne wytwarzane m.in. w hodowlach bakterii z rodzaju Bacillus. Te rozkładają białka na aminokwasy i uwalniają nasze ubrania od plam. Środki biologicznie aktywne mają jednak swoje wady. Po pierwsze, enzymy proteolityczne to białka, które mogą uczulać. Poza tym nie można ich używać na kaszmir, jedwab czy wełnę, gdyż te składają się z włókien białkowych.
W jakiej temperaturze prać bawełnę i len?
Pielęgnacja ubrań często obejmuje ich prawidłowe pranie. Często zapominamy o tym, że delikatne włókna łatwo ulegają zniszczeniu podczas moczenia i oddziaływania wysokich temperatur. W sposób niezwykle delikatny należy obchodzić się z jedwabiem, rayonem, wiskozą, tencelem, lyocellem, modalem, kaszmirem i wełną. Bawełna i len to włókna roślinne, które są stosunkowo wytrzymałe i solidne. W związku z tym można je prać w nieco wyższych temperaturach, choć zawsze należy zapoznać się z instrukcją prania na metce.
Czy można dodawać płyn do płukania do ręczników?
Któż z nas nie sięga po pięknie pachnące płyny do płukania? Jedynie alergicy starają się ich wystrzegać, gdyż zawarte w nich substancje zapachowe mogą uczulać. Ci, którzy mogą sięgać po płyny do płukania, dodają je do wszystkiego. Niestety, używanie ich w przypadku prania ręczników nie jest najlepszym rozwiązaniem. Te wprawdzie stają się miękkie w dotyku, ale tracą swoją chłonność.
Biały ocet a pielęgnacja ubrań
Pielęgnacja ubrań ma niejeden wymiar. Czasem musimy przyciemnić jakieś ubranie, np. czarne spodnie jeansowe, które łatwo tracą pigment podczas prania. Do tego celu możemy użyć ciemny barwnik i utrwalić go białym octem. Ten sprawdza się też jako naturalny środek zmiękczający tkaniny. Osoby uczulone mogą nim zastąpić płyn do płukania tkanin. Jednocześnie biały ocet wykorzystuje się, aby przeprowadzić puste pranie w najwyższej temperaturze. To naturalny sposób na to, aby pozbyć się z pralki bakterii oraz kamienia.
Jak ograniczyć pranie ubrań, aby przedłużyć ich żywotność?
Nie zawsze ubranie wymaga prania, chociaż tego nie należy się też wystrzegać niczym diabeł święconej wody. Ubrania rzadko prane ze względu na pozostałość ludzkiego naskórka i potu stają się doskonałym siedliskiem do namnażania moli. Niemniej czasem nasza odzież po prostu zawiera psią sierść i nieco pachnie dymem papierosowym, którego na polskich ulicach nie sposób uniknąć. W takiej sytuacji przyda się rolka do ubrań. Z jej pomocą usuniemy sierść. Natomiast przy użyciu specjalnego sprayu odświeżającego ubrania pozbędziemy się nieprzyjemnej woni z odzieży.
Jak prać ubrania, aby się nie niszczyły?
Pranie ubrań warto przeprowadzić w niskiej temperaturze i przy najniższych obrotach wirówki, wykorzystaj do tego tryb krótkiego prania. W ten sposób przedłużysz żywotność ubrań. Te warto też przewrócić na lewą stronę przed umieszczeniem ich w bębnie. Wszystko to składa się na prawidłową pielęgnację ubrań, która odpłaci ci ich przedłużoną żywotnością.
Zapraszamy do lektury: