oznaki wypalenia zawodowego
Grafika dostarczona przez partnera

Zastanawiasz się, jakie są pierwsze objawy wypalenia zawodowego? Odczuwasz nadmierne zmęczenie i niechęć do wykonywanych czynności w miejscu zatrudnienia? A może nie widzisz sensu w tym, co robisz na co dzień? Być może jesteś ofiarą coraz popularniejszego schorzenia, czyli wypalenia zawodowego!

 

Zmęczenie zawodowe w dzisiejszych czasach dotyczy zarówno osób młodych, jak i tych, które są już aktywne zawodowo przez wiele lat. Wypalenie zawodowe L4 to dokument, który wydaje lekarz zajmujący się pacjentem wykazującym objawy nadmiernego wyeksploatowania zawodowego. Niestety w tym roku w Polsce nie ma możliwości zdobycia zwolnienia lekarskiego typowo na wypalenie zawodowe.

Wypalenie zawodowe a zwolnienie lekarskie – co trzeba wiedzieć?

Obecnie wypalenie zawodowe nie jest traktowane jako choroba, a więc nie masz możliwości poproszenia lekarza o wystawienie l4 z tego powodu. Zwolnienie lekarskie online oraz stacjonarnie w przychodniach jest dostępne na szereg innych objawów, które może powodować właśnie wypalenie zawodowe. Według najnowszych danych coraz więcej osób cierpi na ten problem, dlatego rząd zastanawia się nad uwzględnieniem l4 w ramach wypalenia zawodowego.

Objawy wypalenia zawodowego – na co zwrócić uwagę?

Obecnie wyróżnia się wiele objawów, które wskazują na wypalenie zawodowe. Oto kilka
z nich:

  • nadmierne uczucie zmęczenia;
  • ciągłe bóle głowy;
  • problemy z koncentracją;
  • ogólna niechęć do miejsca pracy i wykonywanego zawodu;
  • i wiele innych…

W skrajnych przypadkach osoby cierpiące na wypalenie zawodowe mogą poprosić lekarza o zwolnienie lekarskie w wyniku pierwszych objawów depresji, a nawet myśli samobójczych. Niestety, ale nadmierna eksploatacja człowieka w pracy prowadzi do wielu poważnych konsekwencji. Niekiedy może się zdarzyć, że taka osoba znacząco podupadnie na zdrowiu,
a to finalnie może doprowadzić nawet do śmierci.

Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Kilka praktycznych porad

Oczywiście jest kilka sposobów, które pozwalają na skuteczne uniknięcie pojawienia się uczucia wypalenia zawodowego. Pierwszą i najskuteczniejszą metodą jest regularna zmiana miejsca zatrudnienia lub stanowiska. Im więcej zmian w życiu zawodowym, tym mniej nudy. Dzięki temu wypalenie zawodowe nie daje się tak szybko we znaki. Nadmierna ilość nadgodzin w miejscu pracy również nie jest dobrym pomysłem. To prowadzi nie tylko do wyższych zarobków, ale także znacznie szybszej eksploatacji mocy przerobowych człowieka.

W wyniku powyższych okazuje się, że zwolnienie lekarskie na pochodne objawy wypalenia zawodowego jest wypisywane nie tylko osobom z bardzo długim stażem pracy, ale także tym w szczycie wieku produkcyjnego. Nadmierna eksploatacja może dotknąć każdego, dlatego warto dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Tylko w ten sposób można uniknąć tzw. wypalenia w zawodzie oraz konieczności ubiegania się o zwolnienie lekarskie np. w wyniku ciągłego osłabienia, a nawet stanów depresyjnych, które z czasem mogą się znacząco pogłębiać.