plukanie-okreznicy

Zabieg płukania okrężnicy często mylony jest z lewatywą. Lewatywa czyści tylko ostatni, około 20-centymetrowy odcinek jelita, natomiast płukanie okrężnicy polega na wyczyszczeniu około 2-metrowego odcinka jelita. Czy jest to zabieg bezpieczny? Na te i na inne pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Na czym polega zabieg hydrokolonoterapii?

Hydrokolonoterapia to zabieg oczyszczania okrężnicy. Pacjent w czasie zabiegu leży na plecach. Do jego odbytu wsuwane są miękkie, plastikowe, jednorazowe rurki. Przez jedną z tych rurek wolnym strumieniem i pod niewielkim ciśnieniem napływa woda. Woda ta jest wyjałowiona promieniami UV. Jest też dość ciepła, ma zazwyczaj temperaturę 36OC. Woda ta pobudza naturalne ruchy okrężnicy. Aby wzmocnić efekt, osoba, która przeprowadza zabieg, masuje brzuch pacjenta.

Woda uwalnia zawartość jelit. Do usunięcia i wody, i tej zawartości służy druga wprowadzona rurka. Te wszelkie zbędne produkty są odprowadzane rurką wprost do specjalnego urządzenia odpływowego.

Zabieg ten odbywa się w wyciszającej i komfortowej atmosferze, takiej, aby pacjent nie czuł się zestresowany. Aparatura jest tak zaprojektowana, że tworzy system zamknięty, nie ma więc problemu z nieprzyjemnymi zapachami. Sam zabieg trwa od godziny do dwóch i składa się z kilku cyklów płukania. Aby był efektywny, powinien być wykonywany przez miesiąc co kilka dni.

Sabina Sosnowska