Przekwitanie to naturalny, lecz trudny okres w życiu kobiety. Nasze ciało zmienia się z upływem lat. Powoli ustają czynności rozrodcze i wygasa aktywność jajników. Z tym procesem związany jest spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów. To właśnie ich niedobór odpowiedzialny jest za przykre objawy klimakterium: uderzenia gorąca, kołatanie serca czy wahania nastroju. Na szczęście nie jesteśmy skazane na te uciążliwe dolegliwości. Zaradzić im mogą fitoestrogeny, czyli niezwykłe roślinne związki obecne w wielu warzywach, owocach i ziołach. Wyjątkowym działaniem odznacza się pluskwica groniasta. Dzięki niej przekwitanie nie musi być straszne!
Pluskwica groniasta nazywana jest inaczej świecznicą. Była wykorzystywana już przez Indian, który sięgali po nią w celu leczenia kobiecych dolegliwości. Początkowo jej zasięg występowania obejmował Kanadę i Stany Zjednoczone. Dziś rośnie także w Europie i Azji. Zalecana jest paniom cierpiącym na silne dolegliwości okołomenopauzalne oraz zaburzenia miesiączkowania. Na czym polega działanie tej wyjątkowej rośliny?
Przekwitanie – z czego wynikają jego przykre objawy?
Przekwitanie to naturalny okres w życiu kobiety. Nazywany jest etapem przejściowym między dojrzałością a starością. Obejmuje kilka lat przed i po menopauzie, czyli ostatniej miesiączce, po której nie możemy już zajść w ciążę. Zazwyczaj klimakterium dotyczy pań między 45. a 55. rokiem życia. Polega ono na wygasaniu czynności jajników, co wiąże się z obniżoną produkcją estrogenów. To właśnie brak kobiecych hormonów odpowiedzialny jest za przykre objawy przekwitania. Wpływają one nie tylko na cykl rozrodczy, ale też na całe nasze ciało. Regulują gospodarkę wapniową i lipidową organizmu. Mają także wpływ na syntezę kolagenu czy odpowiednie nawilżenie okolic intymnych. Nic dziwnego, że tak dotkliwie odczuwamy ich niedobór.
Symptomy przekwitania
Pierwsze objawy przekwitania nazywane są wypadowymi. Świadczą one o wejściu przez kobietę w okres okołomenopauzalny. Wyraźnym sygnałem powinny być dla nas zaburzenia miesiączkowania. Menstruacja pojawia się za rzadko lub za często, a jej obfitość jest większa lub mniejsza od normalnej. W późniejszym czasie pojawiają się kolejne symptomy klimakterium. Paniom dokuczają uderzenia gorąca, zimne poty i kołatanie serca, występujące zwłaszcza w nocy. Są one związane z zaburzeniami snu, którym dodatkowo towarzyszy uczucie lęku i niepokoju. Pojawić się mogą także wahania nastroju, drażliwość i wyczerpanie. Przekwitające kobiety skarżą się również na suchość pochwy, która prowadzi do wielu infekcji intymnych oraz spadku libido. Zauważalne są także zmiany w wyglądzie: skóra staje się mniej jędrna, a włosy i paznokcie łamliwe i kruche. Co gorsza, spowolniony metabolizm sprzyja przybieraniu na wadze.
Fitoestrogeny – naturalny sposób na dolegliwości klimakterium
Fitoestrogeny są to hormony roślinne, które regulują wzrost i rozwój roślin. Są zbliżone budową i właściwościami do estrogenów produkowanych w kobiecych jajnikach. Receptory estrogenowe w naszym organizmie wyłapują cząsteczki fitoestrogenów, biorąc ją za swoiste hormony kobiece. Następuje wtedy stymulacja odpowiednich obszarów mózgu, który daje się oszukać roślinnym związkom. Objawy przekwitania, takie jak uderzenia gorąca czy wahania nastroju, stają się wtedy znacznie łagodniejsze. Wyróżnia się trzy klasy fitoestrogenów – izoflawony, lignany i kumestany. Znajdziemy je w roślinach strączkowych, chmielu, zbożach, siemieniu lnianym, jabłkach, wiśniach czy czerwonym winie. Zawierają je również zioła, takie jak czerwona koniczyna, niepokalanek pospolity czy pluskwica groniasta.
Pluskwica groniasta – przekwitanie nie musi być straszne!
Pluskwica groniasta to wieloletnia roślina osiągająca do 1,5 metra wysokości. Ma charakterystyczne pierzaste, bardzo intensywnie pachnące kwiaty. Naturalnie występowała w Ameryce Północnej, dziś uprawia się ją jako roślinę ozdobną i zielarską w wielu krajach, także Polsce. Suplementy i wywary ze świecznicy wyjątkowo sprawnie łagodzą objawy klimakterium. Odpowiedzialne są za to fitoestrogeny, głównie izoflawony. Dodatkowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe roślina zawdzięcza kwasowi salicylowemu, triterpenom oraz glikozydom gorczycowym. Z tego powodu pluskwica groniasta zalecana jest przekwitającym paniom. Poleca się ją także kobietom cierpiącym z powodu bolesnego miesiączkowania czy silnego zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Co warto wiedzieć o pluskwicy groniastej?
Pluskwica groniasta wchodzi w skład wielu suplementów na menopauzę. Można także przygotować wywar z zioła, gotując jego 4 łyżeczki w litrze wody. Napar gotowy będzie po około 10-15 minutach, pijemy go jednak na zimno 5-6 razy na dzień. Warto jednak znać skutki uboczne zażywania świecznicy. Wchodzi ona w interakcje z lekami hormonalnymi, przez co może osłabiać lub nawet redukować działanie środków antykoncepcyjnych. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi, przez co nie jest polecana osobom stosującym leki na nadciśnienie. Zioło nie może być stosowane przez kobiety w ciąży, bo wywołuje przedwczesne skurcze macicy. Warto po nie sięgnąć, jeżeli cierpimy z powodu silnych dolegliwości związanych z przekwitaniem. Nie stosujmy go jednak w nadmiarze, ponieważ wywołuje wtedy nudności, wymioty i bóle głowy.
Karolina Solga