pms-a-menopauza

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest przyczyną wystąpienia zwiększonych objawów wypadowych w trakcie menopauzy. Jak przygotować się na nadejście przekwitania?

Napięcie przedmiesiączkowe a menopauza

PMS towarzyszy kobietom przez cały okres miesiączkowania. Wydawać by się mogło, że dopiero menopauza jest dla nich wybawieniem. Niestety, w trakcie przekwitania kobiety przechodzą podobne dolegliwości, jak w czasie napięcia przedmiesiączkowego. Na dodatek wieloletnie obserwacje dowiodły, że PMS może świadczyć o nasileniu objawów wypadowych w trakcie przechodzenia klimakterium. Nie ma on jednak wpływu na sam moment wystąpienia menopauzy, a więc ani jej nie przyspiesza, ani nie opóźnia.

Ratunek przed PMS

Bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, również w świetle przygotowania się do nadchodzącej menopauzy. Ginekolog powinien być informowany o wszystkich niepokojących objawach związanych z miesiączkowaniem, również tych psychofizycznych. To lekarz powinien ocenić, czy ostatecznie mamy do czynienia z PMS i zadecydować o wdrożeniu ewentualnego leczenia.

W leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego stosuje się przeważnie inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRIs), które poprawiają aktywność serotoniny we krwi. Nawet u 70% kobiet obserwuje się poprawę po takiej kuracji. Stosuje się także tabletki antykoncepcyjne w celu zatrzymania owulacji, a także leki łagodzące napięcie.

M. Witczak