Podniecenie seksualne i orgazm nie przestają interesować naukowców, którzy przeprowadzają szereg badań, aby lepiej poznać te zagadnienia. Ich wyniki przynoszą dość zaskakujące informacje. W niniejszym artykule wyselekcjonowaliśmy dla was ciekawostki.
Spis treści:
- Stymulacja seksualna a aktywność mózgu
- Co powoduje orgazm?
- Męski orgazm kontra kobiecy orgazm
- Jak rodzi się podniecenie seksualne?
- Dlaczego seks generuje działania niebezpieczne?
- Podniecenie seksualne u kobiet i mężczyzn
Stymulacja seksualna a aktywność mózgu
Badania naukowe wykazały, że u kobiet stymulacja seksualna uaktywnia większość ośrodków mózgowych. Natomiast u mężczyzn oddziałuje zaledwie na kilka. Niewątpliwie panie chłoną doznania płynące z seksu wszystkimi zmysłami. Potrzebują też lepszych warunków, aby poczuć podniecenie seksualne. Trudniej im też osiągnąć orgazm. Niemniej seksualność kobiet ma też sporo zalet, które przybliżymy w dalszej części artykułu.
Co powoduje orgazm?
Orgazm to intensywne doznanie, które pozwala oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości i wyzbyć się lęków. Można go osiągnąć na kilka sposobów. O ile seks z ukochaną osobą czy masturbacja raczej nikogo nie dziwią, to fantazje erotyczne już mogą. Zwłaszcza u pań marzenia seksualne mocno stymulują mózg i powodują orgazm. To też w dużej mierze wyjaśnia popularność powieści erotycznych, po które chętnie sięgamy. Podczas orgazmu dochodzi do uwolnienia dopaminy, która uzależnia od siebie partnerów i zachęca ich do regularnego uprawiania seksu, który zaspokaja potrzebę fizycznej bliskości.
Męski orgazm kontra kobiecy orgazm
Męski orgazm niewątpliwie różni się od kobiecego. U panów bardzo łatwo można rozpoznać ten moment. Najpierw następuje wytrysk, potem skurcze mięśni, a na koniec szczęście i stan błogości. U kobiet sytuacja wygląda inaczej. Panie również odczuwają skurcz mięśni i satysfakcję, ale ejakulacja w ich przypadku przybiera różne rozmiary. Może w ogóle się nie pojawić, mieć charakter jednokrotny lub wielokrotny.
Jak rodzi się podniecenie seksualne?
Podniecenie seksualne można pokrótce opisać jako przyjemne mrowienie na wysokości brzucha. Pojawia się, gdy spotykamy osobę atrakcyjną fizycznie. Za podniecenie seksualne u mężczyzn odpowiada testosteron, u kobiet zaś estradiol. Co ciekawe, działają tutaj dwa przeciwstawne układy nerwowe. Układ współczulny, który jest napędzany dopaminą, aktywuje się wówczas, gdy dotyka nas ukochana osoba. Natomiast układ przywspółczulny, który ma działania hamujące i jest stymulowany przez acetylocholinę, zaczyna intensywnie działać, gdy mężczyzna dotyka nas wbrew naszej woli.
Dlaczego seks generuje działania niebezpieczne?
Zapewne nie raz zastanawiałaś się, dlaczego seks generuje działania niebezpieczne. Niektórzy uprawiają go bez zabezpieczenia i zarażają się chorobami przenoszonymi drogą płciową etc. To niewątpliwie wpływ oddziaływania hormonów na korę przedczołową. To ona odpowiada za czujność, lęk i racjonalne myślenie. Podczas seksu jej aktywność zostaje wygaszona, przez co odzywa się mózg gadzi.
Podniecenie seksualne u kobiet i mężczyzn
U mężczyzn za podniecenie seksualne oprócz testosteronu odpowiada wazopresyna. Pozwala ona szybko osiągnąć gotowość do odbycia stosunku. U kobiet niezbędna jest oksytocyna, jest to hormon przywiązania. Nic dziwnego, że panie potrzebują bliskości oraz przywiązują dużą wagę do jakości samej relacji. Rzadziej uprawiają przygodny seks, ten zresztą kręci niewiele z nas.