Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów w ludzkim ciele. Jeżeli pojawiają się problemy z nią, odczuwa to wyraźnie cały organizm. Niepokojącym problemem jest podostre zapalenie tarczycy, które trzeba jak najszybciej zacząć leczyć.
Czym jest podostre zapalenie tarczycy?
Pod nazwą podostre zapalenie tarczycy kryje się choroba, która zwana jest również chorobą de Quervaina albo ziarniniakowym zapaleniem tarczycy. Jest to choroba, której pojawianie się i powstawanie nie są do końca zbadane i lekarze jeszcze nie rozumieją całkowicie czemu się rozwija. Jednak badania wciąż trwają. Jeśli pozna się dokładną przyczynę, łatwiejsze będzie poprawne leczenie.
Jakie są przyczyny zapalenia tarczycy?
Obecny stan wiedzy medycznej wiąże chorobę z zakażeniem wirusami. To właśnie one przyczyniają się do bolesności tarczycy, chociaż nie da się całkowicie wykluczyć predyspozycji genetycznych sprzyjających zachorowaniu.
Myśląc o wirusach, które mogą wpłynąć na tarczycę nie należy rozważać obcych, egzotycznych wirusów, lecz znane, czyli wywołujące odrę, grypę, świnkę. Efekty zarażenia nie są widoczne od razu i czasami mija wiele czasu od rozwoju jednej choroby w drugą. Przy tym najwięcej przypadków pojawia się u osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i znacznie częściej podostre zapalenie tarczycy stwierdza się u kobiet, aniżeli u mężczyzn w tym samym przedziale wiekowym.
Jak przebiega choroba?
Zanim dojdzie do rozpoznania choroby pojawiają się pierwsze objawy zapalenia tarczycy, które nie są szczególnie wyraziste. Może być mylone z problemami dróg oddechowych, ponieważ to do ich zakażenia dochodzi najpierw. Pojawiają się objawy typowe dla problemów z zatokami albo gardłem, czyli zapalenie uszy, bóle szyi, głowy, zatok, gorączka, ból w żuchwie, jak również pierwsze problemy w funkcjonowaniu. Gdy wirusy zaatakują tarczycę można wyróżnić cztery etapy postępowania podostrego zapalenia tarczycy, czyli:
- etap pierwszy – na tym etapie zachorowania pojawia się gorączka, opuchlizna tarczycy, ból, który może potęgować się podczas poruszania głową oraz przełykania, zdarza się, że promieniuje na sąsiednie części ciała, np. żuchwę, dodatkowo dochodzi już do nadwyrężania miąższu tarczycy,
- etap drugi – jest etapem normalizowania się ilości hormonów tarczycy, które w poprzednim etapie zaczynały tężeć do wyższej ilości,
- etap trzeci – rozpoczyna się niedoczynność tarczycy i ponownie przez kilka tygodni hormony są podwyższone, po czym znowu wracają do normy, a gruczoł pracuje poprawnie, co jest jednocześnie uważane za etap czwarty choroby.
Pomimo możliwości wymienienia objawów bardzo często nie występują one i zapalenie tarczycy przebiega bezobjawowo, wychodząc dopiero w przypadkowych badaniach albo przy przypadkowej wizycie u lekarza.
Jak leczyć podostre zapalenie tarczycy?
Dokuczliwy ból, który pojawia się już w początkowym etapie choroby należy łagodzić przy pomocy łatwo dostępnych leków przeciwbólowych takich jak: aspiryna, paracetamol. Jeżeli ból jest mocniejszy i nie ustępuje, wówczas można sięgnąć po mocniejsze środki, najlepiej pod kontrolą lekarza. Im bardziej rozwija się choroba, tym konkretniejsze leki trzeba zastosować. Mogą to być: propranolol oraz prednizon.
Jaka jest szansa na wyzdrowienie?
Chociaż podostre zapalenie tarczycy brzmi groźnie nie trzeba przesadnie się obawiać. Oczywiście trzeba podjąć leczenie, a przede wszystkim skonsultować z lekarzem, lecz zazwyczaj po 4-6 miesiącach choroba ustępuje, tarczyca wraca do normy. Niewiele przypadków, bo zaledwie 10% wszystkich chorych może odczuwać komplikacje w postaci niedoczynności tarczycy, która wiąże się z koniecznością wspomagania gruczołu lekami.
Karolina Skrzek