Podróż do Carcassonne to kilkutomowy cykl opisujący lata poprzedzające II wojnę światową. Zawartość książki jest równie piękna jak jej okładka. Agnieszka Janiszewska w swojej powieści posługuje się niezwykle piękną i kwiecistą polszczyzną. Powieść czyta się naprawdę przyjemnie.
Błędy powielane przez kolejne osoby
Natalia wychowuje Iwonę, powielając błędy, których sama stała się ofiarą. Choć obie kobiety są inteligentne i piękne, nie potrafią wyrwać się z pewnych schematów. A wszystko zaczęło się od romansu początkującej aktorki, Natalii, z Ksawerym, mężczyzną pochodzącym ze szlacheckiego rodu. Jego matka, Stefania, choć sama przyszła na świat w nie najlepiej sytuowanej rodzinie, wżeniła się do familii mającej tytuł i pozycję. Tego samego pragnie dla swoich dzieci. Dlatego aranżuje małżeństwo Ksawerego z dobrze sytuowaną damą. Ma tylko jeden problem – ciężarną Natalię, którą jej syn zdołał pokochać. Kobiecie udaje się jednak pozbyć przeszkody. Ksawery już nigdy nie będzie szczęśliwy, podobnie jak jego kochanka.
Ludzkie dramaty wynikające z podziałów społecznych
Po latach Natalia zachowuje się jak hrabina Stefania i nie pozwala córce pójść za głosem serca. Szkoda, że zapomina, jak bardzo została skrzywdzona przez podobną postawę. Niestety, w czasach poprzedzających II wojnę światową istniał sztywny podział na warstwy społeczne. Niewiele osób decydowało się na mezalians i poślubienie kogoś gorzej urodzonego. Niewiele osób dobrze urodzonych widziało człowieka w ludziach z niższych warstw społecznych. W rezultacie w wielu polskich domach rozgrywały się prawdziwe dramaty.
Podróż do Carcassonne to książka, która wzrusza, ale też doskonale odzwierciedla realia lat międzywojennych. Agnieszka Janiszewska dołożyła wszelkich starań, aby stworzyć niezwykle wiarygodną i poruszającą historię.