podstawowe-badania-przy-diagnozowaniu-rozrostu-prostaty

Niepokojących sygnałów ze strony układu moczowo – płciowego nigdy nie należy bagatelizować. Problemy z oddawaniem moczu mogą być pierwszym objawem informującym o niekorzystnych zmianach w obrębie gruczołu krokowego. Jeśli masz trudności z oddawanie moczu, pełnym wypróżnianiem bądź też potrzebujesz kilkakrotnie wstawać w nocy by pójść do łazienki to znak, że z twoją prostatą może dziać się coś niepokojącego.

Międzynarodowa skala punktowa objawów towarzyszących chorobom prostaty (I-PSS)
Suma uzyskanych punktów może wahać się od 0 do 35, w zależności od uzyskanej liczby punktów przyjmuje się następującą interpretację wyników:

  • 0-7 punktów – dolegliwości nie występują lub mają charakter znikomy,
  • 8-11 punktów – dolegliwości występują w niewielkim stopniu,
  • 12-19 punktów – dolegliwości o charakterze umiarkowanym,
  • 20-35 punktów – objawy o znacznym nasileniu.

Wynik testu stanowi pomocną sugestię dla dalszej diagnozy lekarskiej, nie stanowi natomiast o ostatecznej decyzji. Ma na celu poglądową ocenę sytuacji. Dodatkowo, na tej samej karcie, pacjent odpowiada na pytanie o jakość życia, tzw. test QOL. Brzmi następująco:

Jakby się pan czuł, gdyby dolegliwości ze strony układu moczowego utrzymywały się w dalszym ciągu na obecnym poziomie?

Do wyboru mamy 7 odpowiedzi: świetnie, dobrze, raczej dobrze, średnio, raczej źle, źle, bardzo źle. Test ‘jakości życia’ należy wykonywać kilkukrotnie podczas leczenia, ponieważ odgrywa bardzo ważne znaczenie w ocenie skuteczności leczenia i ewentualnej kwalifikacji do leczenia operacyjnego.

Borys