Swego czasu na tipsy zapanowała swoista moda. Wiele kobiet, których natura nie obdarzyła twardymi i długimi paznokciami, mogły spełnić swoje marzenia o pięknych dłoniach, które są przecież wizytówką każdej kobiety. Od wyboru koloru, długości i wzorów można dostać zawrotu głowy. Ale czy aby sztuczne znaczy w tym wypadku lepsze i estetyczne?
Tipsy – jak to jest zrobione?
To nakładki zrobione ze sztucznego tworzywa które kształtem i strukturą imitują paznokcie. Tipsy są bardzo często stosowaną techniką przedłużania paznokci i stanowią obiegowe określenie przedłużania i stylizacji paznokci.
Podczas procesu stylizacji przed modelowaniem ustalone zostają zarówno długość jak i kształt tipsów dzięki czemu możliwe jest optymalne nałożenie materiału utwardzającego, którym jest żel lub akryl. Tipsy nadają paznokciom elegancki i zadbany wygląd korygując nieregularności kształtu i budowy swojego naturalnego odpowiednika.
Paznokcie zarówno żelowe jak i akrylowe należy regularnie uzupełniać co 3–4 tygodnie, co wiąże się ze stałymi kosztami. Tipsy z tworzywa sztucznego niszczą się szybciej, ale ich odklejenie jest o wiele prostsze. Przy odklejaniu stosuje się aceton. Usuwanie żelowych lub akrylowych przedłużeń jest trudniejsze i wymaga interwencji kosmetycznej.
Historia powstania tipsów
Historia udowadnia, że bardzo często odkrycia są dziełem czystego przypadku. Podobnie było z tipsami. W 1954 roku pochodzący z Filadelfii uczony i stomatolog Fred Slack wykonując swoje codzienne obowiązki zranił sobie palec, uszkadzając przy tym również paznokieć. Ponieważ pęknięty paznokieć przeszkadzał mu w pracy pomysłowy lekarz wyciął kawałek materiału i przykleił go do opuszka. W ten właśnie sposób powstała pierwsza forma dzięki której można było przedłużać paznokcie. W kolejnych latach Fred Slack w wolnym czasie eksperymentował z wymyśloną przez siebie formą starając się utrwalić ją i utwardzić. Po około trzech latach pomysłodawca sztucznych paznokci wraz z bratem opatentowali pomysł i rozpoczęli sprzedaż zestawu zawierającego masę akrylową oraz formy dzięki którym tipsy można było uformować. Swoją firmę nazwali “Patti Nails”. I kto by pomyślał, że to właśnie mężczyzna jest pomysłodawcą tipsów?
Rodzaje tipsów:
- tipsy szklane, krystaliczne, clear – to paznokcie całkiem przezroczyste często z zatopionymi ozdobami,
- tipsy z frenchem permanentnym – z zatopioną na stałe białą, frenchową końcówką,
- tipsy wodne – paznokcie przezroczyste zabarwione na wybrany kolor,
- tipsy zbudowane metodą Combo – akrylowa końcówka pokryta żelem,
- tipsy a la styl bursztynowy – ekstrawaganckie, oryginalne, bogato zdobione,
- tipsy natural – mleczno-różowe, imitujące naturalne paznokcie,
- tipsy zdobione permanentnie – z zatopionymi ozdobami (brokat, bulion, hologramy, kruszona muszla, koronki, siateczki, itp.).
Modne długie szpony?
Szał na tipsy już niewątpliwie minął. Oczywiście w każdym mieście jest ogromny wybór salonów kosmetycznych, w których mamy szeroki wachlarz usług związane ze sztucznymi paznokciami. Kobiety zdecydowanie dzielą się na te, które są fankami tipsów; największa zaleta – zawsze “zrobione” paznokcie, oraz te, które nie preferują sztucznych pazurków.
Moda na nienaturalnie długie paznokcie, najczęściej wystylizowane na french manicure z błyszczącymi wzorkami raczej odeszła już do lamusa. Takie paznokcie raczej przypominają szpony niż estetyczne, wypielęgnowane dłonie. Sztuką jest mieć coś sztucznego, co do złudzenia imituje naturalne. Dobrze zrobione tipsy to takie, które nie powinny zdradzać, że …są.
Zuzanna Górka