
Jak to jest, że niektóre rzeczy pamiętamy lepiej, a niektóre gorzej? Czy da się usprawnić pamięć? Istnieje wiele technik poprawiających zapamiętywanie, ale nie wszystkie się sprawdzają u każdego. Dlaczego tak się dzieje?
Oczywiście są to bardzo uproszczone sposoby rozróżnienia typu przetwarzania informacji. Aby sprawdzić dokładniej, w jaki sposób widzimy świat, potrzebne jest dłuższe ćwiczenie – spróbuj przeczytać stronę książki, z intencją zapamiętania jej treści. Następnie spróbuj odtworzyć ją z pamięci. Napisz to na kartce, a następnie przeczytaj. Odłóż kartkę do szuflady.
Następnego dnia spróbuj zapamiętać treść strony – koniecznie z innej książki! Zamiast spisywać informacje, spróbuj opowiedzieć na głos, co zapamiętałaś. Nagraj to, ale nie odsłuchuj. Nagranie zachowaj na przyszłość.
Wreszcie trzeci dzień. Ponownie zapamiętaj jak najwięcej z przeczytanej kartki książki (to już trzecia!), ale w trakcie czytania wstań, przejdź parę kroków. Zapisz to, co zapamiętałaś. W każdym rzędzie zakreśl na chybił-trafił jeden wyraz.
Teraz odczekaj pięć dni. Pora na test! Sprawdź, jak dużo udało Ci się zapamiętać w pierwszej, drugiej i trzeciej próbie. Od której próby zaczynasz? To właśnie jest twój preferowany sposób przetwarzania informacji. Jeśli zaczynasz od nagrania, oznacza, że najlepiej zapamiętuje Ci się rzeczy usłyszane: tutaj był to dźwięk Twojego głosu, podający informacje.
Jeśli najszybciej przypominasz sobie rzeczy z kartki, którą czytałaś w ruchu, jesteś kinestetykiem, a jeśli z pierwszej – wzrokowcem.
Joanna Pastuszka-Roczek