Nasza pamięć to olbrzymi magazyn, który zazwyczaj pracuje bardzo sprawnie, ale zdarzają mu się przestoje. Czasem jakiś pakunek się zawieruszy, zgubi, albo magazynier nie chce go przyjąć. Jak poprawić naszą pamięć?
Nakarm swoją głowę
Mózg lubi nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, cynk, magnez. Sięgaj po produkty, które zawierają w sobie te składniki: orzechy, migdały, ryby, zrób pyszne lekkostrawne curry, jedz sałatki owocowe. Wykonaj parę ćwiczeń fizycznych dziennie, by „wykąpać” neurony w świeżej dawce tlenu i substancji odżywczych.
Triki i mnemotechniki
Jak zapamiętać długie cyfry? Najlepiej przez zastosowanie mnemotechnik! Jedna z nich polega na wyobrażaniu sobie cyfr jako przedmiotów (1 – świeczka, 2 – łabędź, 3 – biust lub kocia mordka i tak dalej), a następnie tworzenie historii, które wykorzystują dane przedmioty.
I tak data bitwy pod Grunwaldem może być świeczką, która stoi na krześle, a druga świeczka stoi na zamarzniętym stawie (1410). Im dłuższe numery, tym dłuższe historyjki musisz wymyślać, ale to bardzo ułatwia funkcjonowanie. Jeśli wiesz, że musisz kupić w sklepie 9 przedmiotów, wyobraź sobie, że zakupy robi słoń (którego głowa może przypominać liczbę 9).
Wymyślaj wierszyki o nowych osobach, wplatając w nie imię i nazwisko. Na pewno się one z czymś rymują! Im więcej skojarzeń będziesz mieć, tym łatwiej daną rzecz zapamiętasz. Adres zapamiętasz kojarząc znaczenie nazwy ulicy z liczbami: na przykład ulica Brzechwy 11 to lokomotywa z wierszyka, na której palą się dwie świeczki.
Joanna Pastuszka-Roczek