Ślub to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej młodej pary, długo wyczekiwany stanowi spełnienie marzeń i potwierdzenie, że to, co połączyło dwoje ludzi, ma dla nich ogromną wartość. Zanim jednak zakochani staną na ślubnym kobiercu, muszą uporać się z szeregiem spraw, w tym problemów natury logistycznej. Jak posadzić gości na weselu, aby uniknąć niezręcznych sytuacji i niekończących się kłótni?
Ślub to wasze święto, ukoronowanie miłości, dlatego też pragniesz, aby zarówno podczas składania przysięgi małżeńskiej, jak i zabawy weselnej wszystko układało się zgodnie z planem. To, jak posadzisz gości na weselu, może wpłynąć na atmosferę tego wyjątkowego dnia. Niestety, w każdej rodzinie są jakieś konflikty, jedne bardziej żywe, inne trochę zapomniane, ale zawsze mogą odżyć i zepsuć wszystkim dobrą zabawę. Jak posadzić gości na weselu, aby uniknąć komplikacji?
Konflikty rodzinne a rozsadzanie gości na weselu
Wujek Józek nie lubi ciotki Halinki, mama nie przepada za swoją szwagierką, a koleżanka ze studiów nie chce siedzieć koło Darka, z którym rozstała się pół roku temu. Jak pogodzić oczekiwania wszystkich gości i nie zwariować? Z pewnością nie jest to zadanie łatwe, wymaga nie lada zdolności dyplomatycznych i logistycznych. Trzeba wiedzieć, kto z kim znajdzie wspólne tematy do rozmów. Warto też spróbować przewidzieć ewentualne spory i gwałtowne reakcje współbiesiadników. Jeśli wujek Jacek jest zapalonym działaczem partii x, na wszelki wypadek lepiej nie sadzać go obok zwolenniczki partii y.
Kto powinien siedzieć obok pary młodej?
Obok państwa młodych powinny siedzieć osoby w ich wieku, zatem rodzeństwo, kuzynostwo i przyjaciele. Ze względu na fakt, iż członkowie obydwu rodzin raczej bez trudu poradzą sobie ze znalezieniem kompana do rozmów i tańców, to właśnie przyjaciele powinni siedzieć z młodą parą. Warto pamiętać o tym, aby nie próbować na siłę swatać osób, które przyjdą na wesele w pojedynkę. Jeśli koleżanka aktualnie jest singielką, nie sadzaj jej obok swojego przyjaciela, którego ona w ogóle nie zna. Może to bowiem uznać za nieudaną próbę swatania, a tego nie lubi żadna dorosła osoba. Singli posadź obok wspólnych znajomych, na pewno znajdą z nimi sporo tematów do rozmów.
Każda rodzina z osobna czy obie razem?
Rodzina panny młodej może siedzieć osobno, a krewni pana młodego osobno. Jeśli jednak chcesz, aby obie strony lepiej się zintegrowały, możesz wymieszać gości, uwzględniając ich osobowość i łatwość nawiązywania kontaktu. Jeśli masz ciocię, która jest duszą towarzystwa, a twój mąż wujka, który ma problem z nawiązywaniem kontaktów, posadzenie ich obok siebie może okazać się dobrym pomysłem.
Jak posadzić gości na weselu? Aspekt praktyczny
Rodzinę możesz też posadzić przy stole, uwzględniając ich preferencje kulinarne. Jeśli masz na weselu 8 wegetarian, warto posadzić ich obok siebie, to znacznie ułatwi pracę obsłudze i pomoże uniknąć sytuacji, kiedy to osobie niejedzącej mięsa zostanie podana smażona ryba. Warto też zgrupować osoby z nietolerancją laktozy, glutenu itp.
Planując wesele, spróbuj ustalić, czy wśród twoich gości nie ma alergików, silne uczulenie na składniki pokarmowe może bowiem doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia. Jeśli dowiesz się, że ciocia jest uczulona na owoce morza, a koleżanka na orzeszki, dobierz menu tak, aby uniknąć tych składników. Poinformuj też obsługę, żeby zadbała o to, aby w trakcie przygotowywania potraw nie miały one styczności z alergenami, na które są uczuleni twoi goście.
Celebruj swój ślub!
Niezależnie od tego, jak byś się starała posadzić gości na weselu, może dojść do sytuacji konfliktowych. Pewnych rzeczy po prostu nie da się uniknąć, warto jednak mieć świadomość, że to jest twoje święto i nikt nie powinien go zepsuć swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Nie zawracaj sobie głowy cudzymi problemami, skup się na dobrej zabawie i celebrowaniu faktu zamążpójścia.
Irmina Cieślik