postrzeganie-menstruacji-w-roznych-kulturach

Mówimy, że co kraj to obyczaj. Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach?

Afryka

Kobiety plemienia Beng, z Wybrzeża Kości Słoniowej, podczas miesiączki przygotowują specjalne danie, które mogą spożywać tylko kobiety które już miesiączkowały. Lud Dogon z Zachodniej Afryki buduje specjalne baraki w których mieszkają w odosobnieniu miesiączkujące kobiety.

Grupa etniczna Asanti z Ghany traktują krew kobiet jako ochronę przed złem. Ponadto pierwszą miesiączkę uroczyście świętują, a ciało młodej kobiety zdobią skomplikowanymi wzorami.

Bliski Wschód

W krajach islamskich kobiety mające menstruację nie mogą przebywać w sali modlitewnej w meczecie, nie mogą się modlić, pościć ani dotykać Koranu. Ponadto powinny powstrzymać się od współżycia z mężem, a po zakończeniu miesiączki wziąć rytualną kąpiel.

W niektórych żydowskich rodzinach dziewczynka miesiączkująca po raz pierwszy w życiu, zostaje lekko uderzona przez rodziców w policzek. Ma to odgonić złe duchy oraz przypomnieć dziewczynce, że staje się gotowa do małżeństwa.

Wśród ortodoksyjnych Żydów spotyka się rytuał Nidy, który nakazuje unikania przez mężczyzn kontaktów z kobietami w trakcie i około tydzień po zakończeniu miesiączki. Kobieta może zbliżyć się do mężczyzny dopiero po dokonanej kąpieli w łaźni, stanowi to symbol obmycia się z nieczystości jaką postrzegana jest menstruacja. Wytyczne te dotyczą również małżonków, zabraniając tym samym płciowej bliskości w czasie miesiączki.

Dariusz Bartczak