Każda myśl automatycznie przekłada się na pewien określony fizjologiczny stan ustroju za pomocą tzw. połączenia psychofizjologicznego, co oznacza, że dla każdego stanu świadomości istnieje odpowiadający mu stan fizjologiczny. To dlatego uważa się, że optymiści, ludzie o pogodnym usposobieniu, wykazujący duże poczucie humoru są zdrowsi i żyją dłużej.
Uczucie szczęścia, którego wynikiem jest nagromadzenie w przeważającej większości myśli szczęśliwych, wywołuje w mózgu zmiany chemiczne, które niezwykle korzystnie oddziałują na cały organizm. Myśli nieszczęśliwe, niespokojne, pełne wrogości, wywołują gwałtowne bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, drżenie rąk, skurcze żołądka, wystąpienie zimnego potu i ogólne uczucie słabości. Jeśli uczucia złości, wrogości, konfliktu, apatii i przygnębienia osłabiają system obronny organizmu, to myśli szczęśliwe, pozytywne, wzmacniają odporność ustroju na choroby.
Aby myśli miały zdolność leczenia muszą być prawdziwie i szczere, bo tylko wtedy wzorce myślowe oddziałują na odpowiednie przekaźniki tzw. neurotransmitery, które wpływają na przemiany biochemiczne mózgu, pobudzają wydzielanie określonych grup hormonów, co z kolei prowadzi do wielu zmian w przemianie materii i innych funkcjach ustroju.
Leczniczą siłę umysłu można zaobserwować w tzw. efekcie placebo gdzie same myśli pacjenta decydują o wyniku leczenia. Placebo to obojętna pigułka, substancja podawana pacjentowi jako skuteczny lek, środek np. przeciwbólowy.
Wierząc w skuteczność działania specyfiku, który sprawia wrażenie oryginalnego leku, pacjent odczuwa poprawę dolegliwości. Przeprowadzono wiele badań świadczących o tym, że wiara w działanie leku przynosi czasem większe korzyści w leczeniu niż sama substancja czynna. U sportowców, którym podaje się placebo informując, że jest to środek wspomagający, stymulujący rozwój, można zaobserwować poprawę wyników sportowych. Placebo w rzeczywistości nie jest pigułką, lecz procesem, działającym przez uwolnienie neurotransmiterów, czynnikiem aktywnym jest sama myśl pacjenta. Na tych samych zasadach funkcjonuje większość uzdrowicieli, energoterapeutów i innych posługujących się siłą sugestii. Za pomocą różnych metod pobudzają oni własne mechanizmy lecznicze organizmu.
dr Paweł F. Nowak