Każda myśl automatycznie przekłada się na pewien określony fizjologiczny stan ustroju za pomocą tzw. połączenia psychofizjologicznego, co oznacza, że dla każdego stanu świadomości istnieje odpowiadający mu stan fizjologiczny. To dlatego uważa się, że optymiści, ludzie o pogodnym usposobieniu, wykazujący duże poczucie humoru są zdrowsi i żyją dłużej.
Pewnej kobiecie wróżka przepowiedziała – jeszcze w wczesnym dzieciństwie – że ta umrze, mając 43 lata. W tym właśnie wieku poddała się niegroźnej operacji, która przebiegła bez żadnych powikłań. Mimo to kobieta ta była tak absolutnie przekonana o czekającym ją wyroku losu, że kilka godzin po operacji zmarła z niewyjaśnionych przyczyn.
Siła wyobraźni może sprawić, że człowiek zdrowy zachoruje na tę chorobę, którą sam sobie wymyślił, w myśl zasady, iż rozwija się to, na czym skupiamy uwagę. Równie silnego działania można oczekiwać od postaw pozytywnych, wyrażających radość życia, działają one w sposób budujący potencjał zdrowotny organizmu.
Na całym świecie można znaleźć wiele dowodów, ludzi, którzy żyją pomimo, iż współczesna medycyna nie dawała im szans na wyleczenie. Mając świadomość przedstawianych stwierdzeń możemy starać się kierować swoimi myślami, unikać negatywnego myślenia i wyzbyć się szkodliwego pesymizmu.
To, na czym skupiamy uwagę, rozwija się. Negatywne wyobrażenia i oczekiwania mogą stać się tak silne, że potrafią spowodować choroby, a nawet śmierć.
wszystkiego, co ludzkie” znajduje się w jednym miejscu – w ludzkim umyśle, w owym źródle wszelkich myśli i wszystkich procesów naszego organizmu, które od myśli się zaczynają.
Chwile radości, przyjemności, budują nasze zdrowie, chwile smutku i zmartwienia po prostu niszczą nasz organizm.
dr Paweł F. Nowak