Coraz więcej par się rozstaje, dochodząc do wniosku, że ich relacja nie rokuje dobrze na przyszłość. Mogłoby się wydawać, że po rozstaniu wyciągamy stosowne wnioski. Gdy jesteśmy gotowi na kolejną relację romantyczną, wchodzimy w nowy związek bogatsi o doświadczenie. W rezultacie unikamy starych błędów. Niestety, często kolejny związek okazuje się równie nieudany jak poprzedni. Towarzyszy mu bowiem powielanie błędów. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że kolejna porażka to nasz nieuświadomiony wybór. Powielanie błędów w związku a styl przywiązania – jak to wygląda w praktyce?
Spis treści:
- Przymus powtarzania a wybór niewłaściwych partnerów
- Powielanie błędów w związku a styl przywiązania
- Co daje nam bezpieczny styl przywiązania?
- Pozabezpieczne style przywiązania a brak zdolności do autorefleksji
- Lękowy styl przywiązania a brak zaufania w związku
- Jak zmienić styl przywiązania?
Przymus powtarzania a wybór niewłaściwych partnerów
Choć może się to wydawać nielogiczne, to często wiążemy się z osobą, która nam nie odpowiada, bo kieruje nami przymus powtarzania. W rezultacie wypominamy błędy drugiej osobie, a nie widzimy ich w sobie. Jeśli kolejny partner okazuje się nader rozrywkowy lub kolejna partnerka oplata cię niczym bluszcz, spójrz na to, kogo zapraszasz do swojego życia. Często bowiem zdarza się, że w sposób nieświadomy wybieramy nieodpowiednie osoby. Takie toksyczne relacje znamy bowiem z własnego otoczenia. Choć niosą cierpienie, wybieramy je, bo dobrze je znamy, wiemy, jak w nich funkcjonować.
Powielanie błędów w związku a styl przywiązania
Aby zrozumieć powielanie błędów w związku, należy sięgnąć po styl przywiązania. Pod tym terminem kryją się pierwotne przekonania na temat relacji międzyludzkich. Te kształtują się do 4. roku życia i ogromny wpływ na nie wywierają pierwotni opiekunowie. Przy czym z punktu widzenia rozwoju dziecka najważniejszą figurą jest matka. To poprzez relację z nią uczymy się budować bliskie więzy z innymi ludźmi. Dobrze więc, abyśmy otrzymali odpowiednie wzorce.
Co daje nam bezpieczny styl przywiązania?
Psycholodzy zgodnie podkreślają, że najlepszy jest bezpieczny styl przywiązania. Na szczęście posiada go ponad połowa społeczeństwa. Osoba, która ma bezpieczny styl przywiązania, nie boi się bliskości, ani też nie oplata partnera niczym bluszcz. Posiada sprawdzone grono przyjaciół i dobrze funkcjonuje w relacjach z nimi. Błędy w związku sprzyjają w jej przypadku pogłębionej autorefleksji i wyciąganiu wniosków na przyszłość.
Pozabezpieczne style przywiązania a brak zdolności do autorefleksji
Niestety, istnieją także osoby reprezentujące pozabezpieczne style przywiązania. Te zazwyczaj nie widzą problemu w sobie i swoich wyborach. Nie wykazują skłonności do pogłębionej autorefleksji. Wszystkie porażki w relacjach międzyludzkich przepuszczają przez swoje wewnętrzne filtry i w ten sposób rodzą się zniekształcenia poznawcze.
Lękowy styl przywiązania a brak zaufania w związku
Pozabezpieczne style przywiązania dzielą się na unikowy, ambiwalentno-lękowy i zdezorganizowany. Ten ostatni jest najgorszy i nierzadko idzie w parze z poważnymi zaburzeniami, w tym psychopatią, narcyzmem czy osobowością borderline. Osoby, które reprezentują unikowy styl przywiązania nader wszystko boją się bliskości, postrzegają ją jako zagrażającą. W rezultacie zawsze dbają o to, aby zachować własną przestrzeń w związku. Osoba posiadająca unikowy styl przywiązania wychodzi z założenia, że ludziom nie można ufać, gdyż ci mogą łatwo oszukać czy zdradzić. Jak rozpoznać, że to nasz styl myślenia? Osoby, które się nim posługują, często stosują uogólnienia w stylu: „wszystkie kobiety to bluszcze” albo „wszyscy faceci chcą tylko seksu”. Nie potrafią też zaufać drugiemu człowiekowi i często cierpią, będąc w związku.
Jak zmienić styl przywiązania?
Na szczęście pozabezpieczny styl przywiązania nie musi odbierać nam radości życia. W jego zmianie może pomóc psychoterapia. Trzeba tylko poszukać odpowiedniego specjalisty. Wsparcie psychologiczne w dzisiejszych czasach nie stanowi powodu do wstydu. Korzysta z niego wiele osób, w tym znanych celebrytów, którzy pragną pracować nad sobą i trudnymi emocjami.