powiklania-zle-leczonej-cukrzycy

Źle leczona cukrzyca może prowadzić do groźnych powikłań. Prawidłowa diagnostyka i leczenie jest bardzo istotna również w przypadku cukrzycy.

Na cukrzycę choruje coraz więcej osób, także dzieci. Być może wielu z nas nie ma pojęcia, że jest narażona na zachorowanie bądź już ma tą chorobę. Prognozy nie są zbyt optymistyczne.

Podstawowa edukacja

Diabetycy bardzo często nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat choroby. Krótkie wizyty lekarskie i brak programów prewencyjnych tylko zwiększają problem zachorowań na cukrzycę. Osoby chore powinny być edukowane o wszystkich możliwych powikłaniach i formach leczenia cukrzycy. Tylko wtedy będą wiedziały jak z nich skorzystać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas leczenia. Być może wtedy liczba zachorowań znacząco by zmalała.

Powikłania źle leczonej cukrzycy

Chorzy na cukrzycę muszą nie tylko kontrolować poziom glukozy we krwi. Istotne są regularne badania. Poziom choloesterolu i trójglicerydów oraz wysokość ciśnienia również odgrywają ważną rolę w tej chorobie. Uwagę należy także zwrócić na stan nerek, wagę oraz prawidłową dietę. Osoby, które zapominają o tych parametrach, nie dbają wystarczająco o siebie i swoje zdrowie są narażone na występowanie powikłań w postaci chorób serca i nerek. Zaniedbanie może prowadzić nawet do utraty wzroku albo zespołu stopy cukrzycowej. Wiąże się to z neuropatią. Rany powstające na stopach mogą być trudne do wyleczenia, co grozi amputacją kończyny.Objawy występują stopniowo i są często bagatelizowane. W naszych naczyniach krwionośnych zachodzą zmiany związane z wysokim poziomem cukru. W rezultacie mogą się one zatykać tworząc niedokrwienie. Równie ważna filtracja nerek w wyniku tej choroby jest stopniowo uszkadzana, co może prowadzić do niewydolności nerek. Przeszczep tych narządów czy dializy do końca życia mogą być konsekwencją tych groźnych powikłań.

Odpowiednie rozpoznanie, wnikliwy wywiad medyczny i przede wszystkim edukacja są niezbędne aby skutecznie walczyć z cukrzycą. Zdrowie jest tylko jedno, więc warto o nie dbać, by nigdy nie dopuścić do powstania groźnych dla niego powikłań.

Katarzyna Antos