kolory pasujące do fioletu
Pawel Czerwinski z Unsplash

Fiolet to kolor, który nosimy stosunkowo rzadko. Nie pojawia się zbyt często w kolekcjach sieciówek i wielkich domów mody. Choć bywa traktowany po macoszemu, to przepięknie podkreśla urodę wielu z nas. Kobiety, które nie mogą nosić go tuż przy twarzy, zawsze mają do dyspozycji fioletowe dodatki i spodnie. Poza tym klucz do sukcesu stanowi wybór odpowiedniego odcienia. Poznaj kolory pasujące do fioletu i baw się modą!

 

Znaczenie fioletu w psychologii koloru i historii

Psychologia koloru twierdzi, że fiolet uruchamia naszą kreatywność. Stymuluje nasz umysł do poszukiwania nieszablonowych rozwiązań. Na przestrzeni wieków symbolizował bogactwo, wysoką pozycję społeczną i luksus. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dawniej fiolet był zarezerwowany dla władców i duchowieństwa. Beż łatwo uzyskiwano z ochry, więc dominował w ubraniach przedstawicieli niższych warstw społecznych. Żywe, nasycone kolory nastręczały więcej trudności, przez co nosili je wyłącznie ludzie zamożni. 

 

Z czym połączyć fiolet?

Jaki kolor pasuje do fioletu? Wbrew pozorom mamy do wyboru wiele ciekawych opcji. Możemy kierować się różnym podejściem, komponując outfit. Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje.

 

Kolory pasujące do fioletu – poznaj połączenia kontrastowe

Lubisz bawić się modą i wyróżniać na tle tłumu? Połączenia kontrastowe pozwolą Ci zostać gwiazdą wieczoru. Istnieją 3 barwy podstawowe, pozostałe stanowią ich pochodne. Fiolet powstaje z połączenia niebieskiego i czerwieni. Jeśli popatrzymy na koło barw, zobaczymy, że naprzeciw niego znajduje się żółty. Łącząc odcień słoneczny z fioletem, będziemy prezentować się efektownie i z pewnością nie przejdziemy niezauważone. 

 

Monochromatyczność – łącz ze sobą różne odcienie fioletu

Nie każda z nas odnajduje się w łączeniu różnych kolorów. Jeśli chcesz uzyskać modny look i pokazać, że śledzisz trendy, postaw na monochromatyczność. Różne odcienie fioletu można ze sobą dowolnie łączyć. Śliwka pasuje do liliowego, a amarant do purpury. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyszła z domu w lawendowym total looku. Zadbaj jednak o to, aby poszczególne elementy różniły się fakturą. Np. skórzane spodnie zestaw z wełnianym płaszczem. Dzięki temu prostemu trikowi unikniesz nudy. 

 

Z czym łączyć fiolet? Kolory neutralne, czyli ratunek z opresji

Połączenie z kolorami neutralnymi zawsze zdaje egzamin. Jeśli nie wiesz, co pasuje do fioletu, postaw na sprawdzoną biel lub czerń. Z pewnością zyskasz efektowny look. Zalecamy, aby kierować się stopniem jasności. Liliowy to jasny fiolet, więc lepszym towarzystwem dla niego okaże się biel. Śliwkowy wpada w ciemne tony, dlatego współgra z czernią. Możesz oczywiście bawić się kontrastem, ale pamiętaj, że najbardziej służy on wiośnie i zimie. Uroda lata i jesieni zostanie przez niego zdominowana. 

 

Jaki kolor pasuje do fioletu? Barwy podobne

Poruszając się w obrębie podobnych kolorów, możemy stworzyć spójne stylizacje, które dodadzą nam pewności siebie. Liliowy pasuje do innych pasteli, zgaszony fiolet do szarości i chłodnego beżu, a amarantowy do kobaltu.

 

Komu pasuje fiolet? Każdemu – wystarczy dobrać odpowiedni odcień!

Fiolet to kolor, który uważa się za chłodny, ale ma swoje cieplejsze i chłodniejsze odcienie. Warto o tym pamiętać, kompletując garderobę. Gdy jesteśmy po analizie kolorystycznej i znamy swój typ urody, dokonamy lepszych decyzji zakupowych. Odcienie z własnej palety umieszczamy bezpośrednio przy twarzy, a te spoza z dala od niej. Zima przepięknie wygląda w fiolecie, musi jedynie uważać na bardzo blade i mocno zgaszone wersje tego koloru. Jesieni pasuje oberżyna i śliwka węgierka, a niektórym podtypom także amarant. Wiosna to typ urody, któremu najbardziej po drodze z liliowym. Urodę lata podkreśli pastelowy fiolet oraz odcień serenity. 

 

Magdalena Kukurowska – miłośniczka mody i analizy kolorystycznej, która ma głowę pełną pomysłów na stylizacje.