Geny wywierają ogromny wpływ na nasze życie. Informacje zapisane w DNA determinują grupę krwi, kolor oczu oraz tempo przemian metabolicznych. W związku z tym warto sprawdzić, jakimi chorobami, o podłożu genetycznym, jesteśmy obciążeni. Pomóc w tym mogą testy GENODIET.
DNA, czyli kwas dezoksyrybonukleinowy, jest podstawowym nośnikiem informacji genetycznej. Wszelkie zmiany, które zachodzą w obrębie genów, są obarczone ryzykiem. Mutacje mogą przyczynić się do rozwoju chorób dietozależnych czy nowotworowych.
Otyłość – przyczyny
Do niedawna otyłość wiązano z łakomstwem i znikomą ilością ruchu. Obecnie naukowcy wskazują na rolę genów. Mutacje, które pojawiają się w obrębie określonych fragmentów DNA, sprzyjają nadmiernemu magazynowaniu tkanki tłuszczowej. Przypadkowe zmiany, jakim ulega materiał genetyczny, nie zawsze niosą ze sobą negatywne konsekwencje. Niektóre z nich zapobiegają nadwadze i otyłości
Różnorodność genetyczna
Każdy człowiek jest inny. Różnimy się rysami twarzy, kolorem oczu, grupą krwi i predyspozycjami do wystąpienia określonych chorób. DNA wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, warto jednak pamiętać, iż nie każdy gen daje o sobie znać. Czasem zmiana diety czy trybu życia zapobiega ujawnieniu się niepożądanych cech. Różnorodność genetyczna znajduje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Niektóre osoby mogą jeść pieczywo bez ograniczeń, podczas gdy inni są zmuszeni wyeliminować je ze swojej diety. Za opisane różnice odpowiada polimorfizm genetyczny.
Polimorfizm genetyczny a otyłość
Naukowcy postanowili przyjrzeć się ludzkiemu genomowi. Z przeprowadzonych badań wynika, iż drobna zmiana w obrębie genu, nierzadko prowadzi do poważnych konsekwencji. Niektóre mutacje przyczyniają się do wystąpienia otyłości. Nasz organizm można porównać do laboratorium, w którym zachodzą skomplikowane reakcje biochemiczne. Ich regulacja odbywa się na kilku poziomach. Jeśli jeden z mechanizmów zawodzi, szwankują też pozostałe (efekt domino). W następstwie zaistniałych nieprawidłowości dochodzi do zaburzeń metabolicznych, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.
W artykułach naukowych opisano zmutowany gen, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości. Za jego sprawą komórki tłuszczowe nie różnicują się na mniejsze, wrażliwe na działanie insuliny. Ta „drobna” nieprawidłowość przyczynia się do poszerzenia bioder, przyrostu masy ciała i wzrostu wskaźnika BMI.
SkinClinic