Na układ pokarmowy składa się wiele narządów, począwszy od jamy ustnej, przełyku i żołądka, po długie i kręte jelita. Każdy z nich różni się od siebie i pełni odmienną funkcję, ale wspólnie dążą do sprawnego trawienia i wchłaniania przyswojonych pokarmów. Od tego, czy to się powiedzie, zależy praca każdego z nich, dlatego tak bardzo ważne jest codzienne postępowanie i dbanie o prawidłową dietę, która ma w tym znaczący udział.
Błonnik
Błonnik, inaczej włókno pokarmowe, należy do węglowodanów złożonych i składa się z: pektyn, celulozy, hemicelulozy, gum roślinnych i ligniny. Cechą charakterystyczną jest to, że błonnik nie ulega strawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym, co czyni go tak bardzo wyjątkowym. Przede wszystkim błonnik wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku i absorbuje wodę, co powoduje, że zwiększa się objętość stolca i skraca czas jego zalegania w jelitach. Poza tym błonnik zwiększa perystaltykę jelit, co przyspiesza wydalanie stolca i zapobiega nieprzyjemnym zaparciom i innym chorobom jelit. Znajdziemy go w otrębach, produktach zbożowych z pełnego przemiału, w roślinach strączkowych, orzechach, suszonych owocach i warzywach.
Siemię lniane
Nasiona lnu bardzo często wykorzystywane są we wspomaganiu pracy żołądka i procesów trawiennych. Dzięki dużej zawartości błonnika zwiększają perystaltykę przewodu pokarmowego i tworzą warstwę ochronną na jego powierzchni. Najlepsze właściwości uzyskuje się mieląc i zaparzając nasiona we wrzątku, dzięki czemu powstaje charakterystyczny kleik, który jest skuteczny w łagodzeniu choroby wrzodowej, refluksu żołądkowo-przełykowego i nadkwasoty. Ponadto len to bardzo bogate źródło kwasów omega-3, które biorą udział w zapobieganiu rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych i chorób o typie zapalnym. Dodatkowo zawierają duże ilości lignanów, czyli związków odpowiedzialnych za neutralizację wolnych rodników, które mają duży udział w powstawaniu chorób nowotworowych.
Woda mineralna
Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa dobrego samopoczucia, dlatego zaleca się, aby osoby dorosłe w ciągu dnia wypijały co najmniej 2 litry wody dziennie. Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem i stanowi podstawę do sprawnego działania układu pokarmowego oraz enzymów trawiennych. Wspomaga także procesy trawienne, co bezpośrednio wpływa na przyspieszenie przemian metabolicznych. Bardzo ważne jest, aby przy wyborze wody kierować się zawartością składników mineralnych, których ilość powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Dlatego osoby o dużej aktywności fizycznej mogą wzbogacać wodę o elektrolity do picia, które pokryją ich dzienne zapotrzebowanie.
Probiotyki
Probiotyki to żywe drobnoustroje dostępne w produktach spożywczych, które mają korzystny wpływ na mikroflorę bakteryjną jelit. Flora jelitowa jest niesamowicie ważna, ponieważ bierze udział w sterowaniu układem odpornościowym, wpływa na syntezę witamin, stabilizuje barierę jelit i reguluje pasaż pokarmu. Dlatego aby ją wspomagać, należy uwzględnić w swojej diecie: jogurty naturalne i kefiry wzbogacone o bakterie oraz naturalne kiszonki (ogórki, kapusta). W zwiększonej ilości powinny być zażywane w czasie biegunki oraz antybiotykoterapii, co pozwoli zapobiec groźnej dysbiozie jelitowej.