poznaj-swoje-wlosy

Prawdopodobnie, jak wiele innych osób, każdego dnia spędzasz trochę czasu przed lustrem, przyglądając się swoim włosom. Zarówno kobiety jak i mężczyźni są zainteresowani wyglądem i stanem swoich włosów.

Ile masz włosów na głowie? Przeciętny człowiek ma ich około 100 000. Pojedynczy włos nie rośnie w nieskończoność — żyje tylko od dwóch do sześciu lat. Następnie wypada, po czym w tym samym mieszku włosowym pojawia się nowy włos. Poszczególne etapy jego wzrostu noszą nazwę cyklu włosowego. Wypadanie od 70 do 100 włosów dziennie to naturalny skutek tego cyklu, a nie objaw choroby.

Skąd się biorą przeróżne odcienie włosów?

The World Book Encyclopedia wyjaśnia: „Kolor włosa zależy głównie od ilości czarnego lub brunatnego barwnika zwanego melaniną”. Melaniny to naturalne barwniki (pigmenty) występujące we włosach, w skórze i oczach. Im więcej barwnika zawiera włos, tym jest ciemniejszy. Najwięcej melaniny zawierają włosy czarne, mniej rude, a najmniej — włosy blond. Gdy zupełnie zabraknie barwnika, włosy stają się szkliście białe.Tym, co nas najczęściej martwi w związku z włosami, jest oprócz łupieżu ich wypadanie i siwienie.

Siwiejesz?

Siwienie jest zwykle uważane za oznakę starzenia się. Człowieka siwowłosego odruchowo zalicza się do starszej generacji. To prawda, że proces ten nasila się z wiekiem. Jest on również uwarunkowany genetycznie, czasami nawet u młodych osób, między 20 a 30 rokiem życia już zaczynają się pojawiać siwe włosy. Panuje również pogląd, że można ‘osiwieć’ na skutek jakiś przeżyć czy choroby. Nie jest to potwierdzona teoria, niemniej jednak faktem jest, że siwieniu sprzyjają także inne czynniki, między innymi zbyt rygorystyczne diety. Siwienie dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn i jest niezależne od koloru włosów, choć łatwiej je dostrzec u ludzi ciemnowłosych.

Srebrne włosy mogą dodawać lat, co bywa żenujące, szczególnie dla młodszych osób. Jednak zaniepokojenie może też budzić brak siwizny, gdyby ktoś chciał, żeby jego wygląd bardziej odpowiadał dacie urodzenia.
Siwienie nie oznacza obumierania włosów. W rzeczywistości i tak widoczna część każdego włosa jest martwa. Jego początkowy odcinek znajduje się pod powierzchnią skóry. Nosi nazwę cebulki i jest jedynym żywym fragmentem włosa. Cebulka to miejsce powstawania włosa, miniaturowa fabryka. To w niej następuje szybki podział komórek tworzących włos — w jego strukturę wbudowywany jest tu barwnik pochodzący z komórek barwnikowych. A gdy z jakiegoś powodu komórki te nie wytwarzają barwnika, włos bieleje. Mechanizm zaprzestania wydzielania barwnika nie został dokładnie poznany. Dlatego nie opracowano dotąd terapii przeciwdziałającej siwieniu. Wiadomo natomiast, że komórki barwnikowe, które przestały produkować pigment, mogą wznowić pracę.

Borys