Pranie ubrań stanowi konieczność. Podczas ich noszenia przesiąkają naszym potem, różnymi zapachami, często też pojawiają się na nich widoczne zabrudzenia. Wbrew obiegowej opinii, pranie ubrań nie musi ich niszczyć. Wszystko zależy od tego, czy przestrzegamy poniższych zasad.
Spis treści:
- Jakie materiały pierzemy w wysokiej temperaturze?
- Właściwa pielęgnacja ubrań wymaga czytania metek
- Jak przygotować ubrania do prania?
- Rolka do ubrań – dlaczego warto po nią sięgnąć przed praniem?
- Zaszywanie dziur na ubraniach
- Pranie po lewej stronie
- Proszek do prania czy płyn do prania?
- Jakie mamy odplamiacze?
- Pranie w niskich temperaturach przedłuża żywotność ubrań
- Chusteczki do prania wyłapujące barwnik
- Pełna pralka prania – czy to dobre rozwiązanie?
Jakie materiały pierzemy w wysokiej temperaturze?
Pranie ubrań należy dostosować do rodzaju włókien, z którymi mamy do czynienia. Jedne są bardziej wytrzymałe mechanicznie, drugiej dużo delikatniejsze. Bawełna oraz len wykazują się wyższą odpornością na uszkodzenia. W związku z tym można je prać w wyższej temperaturze i prasować rozgrzanym żelazkiem. Nie szkodzi im też suszenie w suszarce bębnowej. Natomiast włókna jedwabne, wiskozowe, kaszmirowe i wełniane są niezwykle wrażliwe na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Należy z nimi postępować w sposób ostrożny i przemyślany. Prać w niskich temperaturach, wirować na najniższych obrotach i unikać suszarek bębnowych.
Właściwa pielęgnacja ubrań wymaga czytania metek
Pielęgnacja ubrań zawsze jest dokładnie opisana na metce bocznej. Nawet jeśli wydaje ci się, że wiesz, jak postępować z daną rzeczą, przeczytaj instrukcję. Może się okazać, że sukienka bawełniana zawiera domieszkę innych włókien, przez co nie można jej prać w wysokich temperaturach. Niektóre ubrania są wykonane z tkanin, przez które w grę wchodzi jedynie pranie chemiczne lub ręczne.
Jak przygotować ubrania do prania?
Przygotowanie ubrań do prania powinno obejmować kilka kroków. Na początek zajrzyj do kieszeni. Wyciągnij z nich wszystko, co znajdziesz. Po pierwsze, te rzeczy mogą ulec zniszczeniu w trakcie prania. Po drugie mogą puścić farbę lub oblepić nasze ubrania, a ich usunięcie nastręczy nam sporo trudności.
Rolka do ubrań – dlaczego warto po nią sięgnąć przed praniem?
Pamiętajmy o tym, że pralka tylko usuwa brud i przywraca ubraniom świeżość. Nie odpowiada jednak za odkłaczanie odzieży. Jeśli masz psa czy kota, albo kupiłaś ubranie, które łatwo się obiera, przed praniem sięgnij po rolkę do ubrań. Z jej pomocą pozbędziesz się wszystkich kłaczków, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogłyby zapchać pralkę.
Zaszywanie dziur na ubraniach
Na materiale czasem pojawiają się dziury. Jeśli dostrzeżesz jakieś na swojej sukience, bluzce czy spodniach, od razu sięgnij po igłę z nitką. Zaszyj dziury, napraw rozchodzące się szwy. Jeśli tego nie zrobisz, a wrzucisz ubranie do pralki, uszkodzenie tylko się pogłębi.
Pranie po lewej stronie
Pranie ubrań powinno przebiegać po lewej stronie. Każdą rzecz obróć wewnętrzną stroną do góry. Dzięki temu odzież tak łatwo nie straci barwników i nie ulegnie zniszczeniu. To bardzo ważne, jeśli chcesz dłużej korzystać z jej dobrodziejstw.
Proszek do prania czy płyn do prania?
Istnieją różne środki do prania. Proszek do prania lubi pozostawiać smugi, które prezentują się nader nieestetycznie. Jest jednak stosunkowo tani i wydajny. Może jednak mocniej wypłukiwać pigment niż płyn do prania. Ten ostatni lepiej rozpuszcza się w wodzie, przez co nie tworzy zacieków na odzieży.
Jakie mamy odplamiacze?
Czasem podczas jedzenia, zabawy z dzieckiem czy psem na naszym ubraniu pojawia się plama. Nie każdą można równie łatwo usunąć. Na szczęście z pomocą przychodzą odplamiacze. Wiele z nich działa jednak w wysokiej temperaturze, dlatego tego typu środki nie nadają się do tkanin delikatnych takich jak jedwab czy wełna. Istnieją też biologiczne detergenty zawierające enzymy proteolityczne uzyskane z bakterii. Rozkładają one białka na aminokwasy, przez co usuwają plamy organiczne z krwi czy potu. Enzymy to również białka, więc mogą uczulać. Ponadto biologiczne detergenty nie mogą być używane na jedwabne, wełniane czy kaszmirowe ubrania, gdyż rozłożą białkowe cząstki wchodzące w ich skład.
Pranie w niskich temperaturach przedłuża żywotność ubrań
Pielęgnacja ubrań powinna obejmować pranie w niskich temperaturach i przy najniższych możliwych obrotach. Zazwyczaj nasza odzież nie jest brudna, wymaga tylko odświeżenia. Warto zatem postawić na krótki tryb prania, niską temperaturę i niskie obroty. W ten sposób znacznie wydłużymy żywotność tkanin. Osoby, które odpowiednio dbają o ubrania, korzystają z nich nawet 10 lat i więcej.
Chusteczki do prania wyłapujące barwnik
Pranie należy dzielić na białe, ciemne i kolorowe. Następnie należy uwzględnić rodzaj tkaniny. Rzeczy delikatne pierzemy z delikatnymi – kaszmir, wełna, jedwab i wiskoza uwielbiają tryb prania ręcznego. Natomiast ubrania bawełniane i lniane razem – tutaj możemy ustawić wyższą temperaturę, aby pozbyć się zabrudzeń. Możemy też prać różne kolory razem, jeśli używamy chusteczek wyłapujących barwnik. W przypadku nowych ubrań, które wcześniej nie były prane, warto włożyć ich nieco więcej do bębna albo ich pierwsze pranie zrobić osobno.
Pełna pralka prania – czy to dobre rozwiązanie?
Nigdy nie czekamy, aż całkowicie zapchamy bęben pralki, ponieważ wówczas rzeczy będą ściśnięte, zgniecone, a samo oczyszczanie mało efektywne. Lepiej, aby woda z detergentem miała swobodny dostęp do każdej rzeczy. Nie oznacza to, iż należy prać ubrania pojedynczo. To nieekologiczne i nieekonomiczne! Musimy szukać rozwiązań pośrednich.