Emocje to trudny temat, ponieważ często jesteśmy wychowywani w przeświadczeniu, że niektóre z nich mają zły wydźwięk. Na dodatek w wielu domach nie wolno ich okazywać, albo można wyrażać tylko niektóre z nich. Tymczasem prawo do przeżywania emocji przysługuje każdemu z nas.
Spis treści:
- O czym informują nas emocje?
- Dlaczego przeżywanie emocji stanowi problem?
- Dlaczego nie należy w sobie tłumić emocji?
- Szykanowanie za okazywanie emocji
- Prawo do przeżywania emocji prawem człowieka
- Jak panować nad emocjami?
O czym informują nas emocje?
Przyjęło się, że jedne emocje są pozytywne – radość, euforia, a inne negatywne – smutek, złość czy zazdrość. Tymczasem wszystkie mają do odegrania istotną rolę w naszym życiu. Informują nas o czymś ważnym. Złość pokazuje, że ktoś przekracza nasze granice i jakaś sytuacja nam nie odpowiada. Zazdrość, że możemy stracić coś, co jest dla nas istotne. Smutek, że straciliśmy coś ważnego.
Dlaczego przeżywanie emocji stanowi problem?
Przeżywanie emocji to trudne zagadnienie z tego powodu, że wielu z nas nie oswojono z nimi. Nie wszyscy rodzice dobrze rozumieli to, co sami przeżywają. W rezultacie nie potrafili rozmawiać z dziećmi na tego typu tematy. W rezultacie często zalewają nas emocje, których nie rozumiemy i z których nie potrafimy wyciągnąć właściwych wniosków. Chodzimy wściekli, ale nie wiemy, o co właściwie nam chodzi. Czujemy się nie najlepiej, ale nie znamy przyczyny zaistniałego stanu rzeczy. W rezultacie często reagujemy nieadekwatnie do sytuacji.
Dlaczego nie należy w sobie tłumić emocji?
Uważa się, że jedne emocje są właściwe, inne z kolei należy w sobie tłumić. To jednak najprostsza droga do depresji oraz różnego rodzaju zaburzeń. Niektóre kobiety tak długo tłumią w sobie negatywne emocje, że gdy wybuchają, wszyscy czują się zaskoczeni. Intensywność ich złości jest dużo wyższa niż wówczas, gdyby emocje regularnie znajdowały ujście. Jak wcześniej wspominaliśmy, emocje informują nas o ważnych rzeczach. Nie wolno ignorować tych komunikatów, podobnie jak nie należy lekceważyć objawów chorobowych. Jeśli przez lata tłumimy w sobie złość, to pozwalamy na to, aby inni wchodzili nam na głowę i przekraczali nasze granice.
Szykanowanie za okazywanie emocji
Niestety, bardzo często zdarza się, że gdy okazujesz emocje, jesteś szykowana. Gdy płaczesz, słyszysz, że to przewrażliwienie albo infantylność. Często mówi się, że emocje to wyraz braku profesjonalizmu. Żyjemy w kulturze, która zmusza nas do przywdziewania masek. Mamy udawać kogoś innego, niż jesteśmy.
Prawo do przeżywania emocji prawem człowieka
Prawo do przeżywania emocji jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego. Jeśli tłumimy w sobie jakiekolwiek emocje, to nie reagujemy na bieżąco na wydarzenia ze swojego życia. Mało tego, złość, której do siebie nie dopuszczamy, z czasem może przekształcić się w depresję i doprowadzić do prób samobójczych. Często boimy się, że dając sobie prawo do emocji, pozwolimy się im przytłoczyć. Tymczasem emocje nie są aż tak trwałe. Nawet gdy zalewa nas złość, bo ktoś potraktował nas niesprawiedliwie, to po jej wykrzyczeniu czy opowiedzeniu przyjaciółce całej historii, czujemy się lepiej. Ważna jest świadomość tego, co aktualnie przeżywamy. Jeśli wiem, że moja złość do reakcja na niesprawiedliwość, która mnie spotkała, po chwili poczujemy ulgę. Nie zrobimy nikomu krzywdy, lecz zastanowimy się, co możemy zrobić w zaistniałej sytuacji. Czasem pewne nieprawidłowości można gdzieś zgłosić. Czasem możemy też omówić pomocy koleżance, która chciała nas wykorzystać.
Jak panować nad emocjami?
Prawo do przeżywania emocji obejmuje wszystkie stany, jakich doświadczamy. To nieprawda, że pewne emocje są dobre, a inne złe. Wszystkie same w sobie nie są szkodliwe, bo to tylko informacje. Powinnyśmy umiec je odczytać i w sposób świadomy zaopiekować się swoimi emocjami. W końcu jesteśmy ludźmi rozumnymi, z rozwiniętą korą przedczołową, która umożliwia kontrolowanie swoich zachowań.