Już w Starożytności znany był dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka bakterii fermentujących mleko. W 1907 roku Ilja Miecznikow, rosyjski mikrobiolog oraz laureat nagrody Nobla z medycyny, potwierdził tą tezę. W prawie każdej reklamie jogurtu dowiadujemy się, że zawiera on żywe kultury bakterii. Czy wiesz, czym różni się probiotyk od prebiotyku?
Prebiotyk
Prebiotyki to składniki żywności niepodlegające trawieniu, które stymulują wzrost i aktywność szczepów bakterii w jelicie grubym, powodując, tak jak probiotyki korzystny wpływ na stan naszego zdrowia i odporności. W odróżnieniu od probiotyków nie zawierają one jednak drobnoustrojów.
Czym rózni się prebiotyk od probiotyku?
Najprościej mówiąc – prebiotyki nie zawierają żadnych mikroorganizmów, a jedynie substancje stymulujące.
Prebiotyki to naturalne substancje lub wyciągi roślinne, które silnie wspierają i stymulują układ immunologiczny organizmu. Najbardziej znanym prebiotykiem jest błonnik pokarmowy.
Efekt prebiotyczny obserwowany jest przy dawce 4-8 g prebiotyku na dzień. Znajdziemy go przede wszystkim w: szparagach, karczochach, cykorii, czy cebuli. Warto wiedzieć, że połączenie prebiotyku i probiotyku w jednym preparacie nosi nazwę synbiotyku.
Zuzanna Górka