Dolegliwości trawienne zgłasza nawet 20-30% populacji, co sprawia, że jest to bardzo częsty problem w gabinetach lekarzy rodzinnych. Spowolnione trawienie występujące pod postacią niestrawności znacząco obniża jakość życia i silnie wpływa na nasze samopoczucie. Najczęściej dolegliwości te wynikają z zaburzeń na tle czynnościowym i wiążą się z nieprawidłową dietą, stresującym trybem życia, nadużywaniem lekarstw i nałogami. Zdecydowanie rzadziej mają podłoże organiczne, które jednak należy brać pod uwagę, gdy dolegliwości nasilają się w czasie lub nie ustępują pod wpływem leczenia.
Zmień nawyki żywieniowe
Wiele osób borykających się z utrudnionym trawieniem popełnia liczne błędy żywieniowe, które nasilają dolegliwości. Wśród nich należy zwrócić uwagę na posiłki bogatokaloryczne i ciężkostrawne, obfitujące w tłuszcze i wysoko przetworzone. Zalicza się do nich potrawy smażone na głębokim tłuszczu, fast foody oraz dania typu „ekspres”, czyli gotowe do spożycia. Tego rodzaju pożywienie może być szczególnie ciężkie do strawienia przez żołądek. Wymaga bowiem wydzielenia dużej ilości kwasów żołądkowych i może zalegać w żołądku, dając nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli zależy nam na poprawie funkcji trawiennych, należy przede wszystkim skupić się na zmianie diety, która powinna obfitować w dużą ilość świeżych owoców i warzyw. Czerwone mięso należy zamienić na białe (kurze lub indycze), a posiłki najlepiej przygotować na parze i ograniczyć smażenie. Poza tym trawienie może przyspieszyć wypijanie codziennie odpowiedniej dla wieku ilości wody (minimum 2 litry) oraz spożywanie błonnika pokarmowego (np. siemię lniane), które ma znaczący wpływ na motorykę przewodu pokarmowego.
Kontroluj ilość pożywienia
Żołądek zbudowany jest z błony śluzowej bogatej w gruczoły i otoczonej przez trójwarstwową mięśniówkę. Z wyglądu przypomina worek mięśniowy, który może zwiększać swoją objętość. Zdolność do rozciągania ścian w pewnych granicach normy jest dla nas korzystne, jednak zbyt obfite wypełnienie żołądka może spowalniać proces trawienia i sprzyjać zaleganiu pokarmu. Niestety najczęściej na takie dolegliwości skarżą się osoby jedzące 1-2 duże posiłki dziennie, które wymagają dużej ilości soków żołądkowych i energii do ich strawienia. Dlatego aby usprawnić trawienie, należy spożywać małe ilości pożywienia, ale ze zwiększoną częstotliwością, np. 4-5 razy dziennie. Zmiana tego nawyku może znacząco usprawnić pracę żołądka i poprawić nasze samopoczucie.
Bądź aktywny
Aktywność fizyczna to nie tylko klucz do zgrabnej sylwetki, ale także sposób na problemy z trawieniem. Regularny ruch wspomaga perystaltykę układu pokarmowego i przyspiesza pasaż jelitowy. Dzięki temu pokarm sprawnie przemieszcza się do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, nie obciąża żołądka i jest sprawnie trawiony. Zaleca się 30-45 minut aktywności fizycznej dziennie, wykonywanej regularnie (3-4 razy w tygodniu), aby dostrzec pierwsze efekty. Dobrym sposobem na wspomożenie trawienia jest spacer podczas rodzinnego biesiadowania, który może zapobiec wystąpieniu dolegliwości takich jak: zgaga, ból w śródbrzuszu czy uczucie pełności.
Sięgnij po środki wspomagające
Problemy trawienne potrafią znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie i często wymagają zdecydowanego działania. W leczeniu niestrawności stosuje się kilka grup leków:
- leki hamujące wydzielanie kwasu solnego (np. pantoprazol),
- leki prokinetyczne, przyspieszające motorykę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid),
- ziołowe preparaty, które bardzo dobrze sprawdzają się, gdy pojawi się dyspepsja.
Poza tym trawienie mogą ułatwiać napary ziołowe np. z mięty pieprzowej, kopru włoskiego czy rumianku.