profilaktyka chorób nowotworowych

Czy wiesz skąd biorą się nowotwory? Czy znajomość zagadnienia profilaktyki wystarczy by uniknąć raka? I kiedy można mówić o całkowitym wyleczeniu? Odpowiedzi na te i inne pytania o choroby nowotworowe udziela doktor Barbara Radecka.

Jeśli podczas samobadania uda się wykryć niepokojącą zmianę, gdzie należy się zgłosić?

BR: W przypadku gdy dzieje się już coś poważniejszego, chora powinna przyjść do poradni chorób piersi, a takich jest sporo w większości miast powiatowych. Jest możliwość wykonania badania lekarskiego, badania USG, mammografii, a w razie kolejnych wątpliwości jest też możliwość wykonania biopsji. Mamy naprawdę dużo poradni diagnostycznych dla chorób piersi, wystarczy, żeby panie przychodziły.

A więc ważna jest pewna świadomość odpowiedzialności za nasze zdrowie?

BR: To jasne. Tak jak panie umawiają się do fryzjera, kosmetyczki czy dentysty, tak powinny się umawiać średnio raz na dwa lata do lekarza, by zbadać np. swoje piersi. Natomiast w przypadkach szczególnych, już zdefiniowanych, wykonuje się te badania przesiewowe częściej.

W jakim wieku kobiety chorują najczęściej na raka piersi?

BR: Pierwszy szczyt to wiek pomiędzy 55. a 65. rokiem życia, a drugi szczyt jest późniejszy po ukończeniu 70 lat.

Dlaczego to dość charakterystyczny wiek dla tej choroby?

BR: To wcale nie jest takie jednoznaczne, jeśli chodzi o wiek zachorowalności na raka piersi. Wiemy dobrze, że większość zachorowań na nowotwór bierze się z tego, że dochodzi do kumulacji pewnych uszkodzeń genetycznych i nawarstwienia mutacji, które mają miejsce w ciągu całego życia osobniczego. W związku z tym musi kilkadziesiąt lat upłynąć, żeby te mutacje zaskutkowały nowotworzeniem.
Nie można zapomnieć, że nakłada się na to również okres różnych burz hormonalnych w okresie pokwitania, ciąży czy przekwitania. Widać więc, że wiele elementów wpływa na to, że po latach dochodzi do rozwoju choroby.

Anna Konopka