profilaktyka chorób nowotworowych

Czy wiesz skąd biorą się nowotwory? Czy znajomość zagadnienia profilaktyki wystarczy by uniknąć raka? I kiedy można mówić o całkowitym wyleczeniu? Odpowiedzi na te i inne pytania o choroby nowotworowe udziela doktor Barbara Radecka.

Czy późny wiek wpływa na brak świadomości kobiet, które chorują i czy związane są z tym uczucia np. wstydu?

BR: To nie jest tak, że panie starsze są mniej świadome. Coraz więcej leczymy pań też np. po 70., które są doskonale zorientowane w swoim rokowaniu i w swojej chorobie. Nie będę kategoryzowała świadomości ze względu na wiek, czy stan menopauzy. Kobiety są coraz bardziej świadome, coraz więcej wiedzą no i zanika poczucie wstydu z powodu zachorowania na chorobę nowotworową.

20 lat temu, jak zaczynałam pracę, ukrywanie swojej choroby, wstyd przed sąsiadami czy przed własną rodziną był na porządku dziennym. Pod tym względem wiele zmieniło się na lepsze. Ludzie przyjeżdżają całymi rodzinami, nie chcą być wykluczeni i samotni z tego powodu, że mają chorobę nowotworową. Rodzina ich przywozi, wspiera, bliscy wchodzą do gabinetu i są przy badaniu, rozmowie – chcą być zorientowani, jeśli pacjent sobie tego życzy.

Dziękuję za rozmowę.

Anna Konopka