W Polsce rak piersi wciąż zbiera duże żniwo. Co roku diagnozowanych jest około 10 tysięcy przypadków, z czego około połowa – umiera. Dlaczego tak się dzieje? W większości choroba jest wykrywana zbyt późno.
W walce z rakiem piersi nieoceniona jest regularna profilaktyka. Do jej podstaw zaliczyć można badanie piersi w zaciszu własnego domostwa.
Badanie piersi jest wyrazem świadomości zagrożenia rakiem oraz gotowości do pokonania go. Należy zdać sobie sprawę, że rak piersi wykryty we wczesnym stadium daje duże szanse wyleczenia. Prawidłowo wykonywane badanie piersi pozwala bowiem wykryć niepokojące zmiany. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, aby było ono miarodajne.
Prawidłowe badanie piersi
Samobadanie piersi powinno być wykonywane raz w miesiącu, bezpośrednio po miesiączce (2, 3 dni). Należy je rozpocząć od dokładnego obejrzenia piersi przed lustrem, oceny ich kształtu, sprawdzenia czy nie pojawiły się niepokojące deformacje, oceny barwy skóry oraz stanu brodawek.
Alarmujące będą na przykład wszelkiego rodzaju wydzieliny z brodawek, zmiany w kolorze skóry itp. Kolejnym krokiem przy badaniu piersi jest dotykowe i uciskowe sprawdzenie, czy w piersiach (oraz okolicach pach i obojczyka) nie ma żadnych guzków czy zgrubień. Oczywiście nie każda zmiana musi od razu być złośliwa (do powszechnych schorzeń u kobiet między 30 a 50 rokiem życia należy np. mastopatia).
Jednak samobadanie piersi jest tylko pierwszym krokiem na drodze do poprawnie prowadzonej profilaktyki nowotworu. Każdy niepokojący objaw, zgrubienie, guzek powinny być skonsultowane z lekarzem oraz poddane ewentualnym dalszym badaniom.
Redakcja