Profiler – ten zawód część z nas kojarzy prawdopodobnie dzięki emitowanemu przed kilku laty popularnemu serialowi kryminalnemu. Ile było w tym jednak fikcji a ile prawdy? Poznajmy fakty.
Profiling w Polsce
W Polsce określanie hipotetycznych cech i pobudek przestępcy jest zagadnieniem dość nowym, często traktowane jest jako rodzaj „wróżenia” i spotyka się z nieufnością. Nie ma określonych metod kształcenia i zakresu kompetencji profilera, wszystko to jest jeszcze na etapie tworzenia się. Nie znaczy to jednak, że nie ma rodzimych psychologów, psychiatrów czy też prawników, którzy zajmują się tworzeniem portretów sprawców. Znanym polskim profilerem jest na przykład Jan Gołębiowski czy też wspomniany wcześniej Bogdan Lach.
Cechy osobowości profilera
Profiler policyjny powinien być osobą psychicznie zrównoważoną i wytrzymałą. W pracy spotyka się z najmroczniejszymi zakamarkami psychiki ludzkiej. Ocenia nie tylko samo miejsce zbrodni, czasem uczestniczy w sekcji zwłok ofiary, przegląda taśmy, zdjęcia i inne, często drastyczne materiały dowodowe. Żeby ocenić charakter i pobudki sprawcy musi poniekąd postawić się zarówno na jego miejscu, jak i wczuć się w sytuację ofiary. Stwarza to ogromne obciążenie emocjonalne. Dlatego przyszły profiler jest poddawany całej baterii testów psychologicznych, które mają stwierdzić czy nadaje się on do wykonywania tego typu pracy.
Janis