prowadzenie-dziennika-mikcji

Dziennik mikcji to bardzo proste, a zarazem niezbędne narzędzie każdej osoby cierpiącej na NTM. Czym właściwie jest mikcja i dlaczego tak ważne jest sporządzanie dziennika?

Zapisujemy godziny wypróżnień – i tych kontrolowanych i tych nie. Piszemy, o której godzinie wypijamy płyny, a także okoliczności, w których nastąpił wyciek moczu – na przykład przy zmianie pozycji, podczas kichania, podnoszenia czegoś ciężkiego. Dzięki dziennikowi widzimy, jak poważny jest nasz problem.

Zalety prowadzenia dziennika mikcji

Przede wszystkim powadzenie dziennika mikcji pozwala zachować pewność siebie podczas wizyty u lekarza – unikniemy skrępowania przy odpowiedziach na pytania, nie pominiemy żadnych istotnych szczegółów. Aby dobrze się przygotować, należy prowadzić dziennik minimum 2-3 dni przed wizytą, jednak warto prowadzić go nieco dłużej.

Dzięki dziennikowi będziemy w stanie niejako przewidzieć epizody nietrzymania moczu – jeśli wiemy, że pojawiają się one godzinę po wypiciu płynu, będziemy mogli przygotować się wcześniej, na przykład zakładając higieniczną wkładkę urologiczną Seni Lady Comfort lub wypróżniając się profilaktycznie w ramach treningu pęcherza.

Dziennik mikcji jest niezastąpioną pomocą przy nietrzymaniu moczu.

Seni