prozdrowotne-wlasciwosci-aloesu

„Roślina nieśmiertelności”- właśnie tak kilka tysięcy lat temu nazywano aloes. Jest on skarbnicą wielu cennych substancji. Poznaj prozdrowotne właściwości aloesu.

Aloes liczy około 400 gatunków, występuje przede wszystkim na Półwyspie Arabskim, Madagaskarze i w Afryce. Choć w tych czasach hodowany jest w klimatach tropikalnych na całym świecie. Roślina posiada dwie najbardziej użyteczne substancje: lateks i żel. Są one wydobywane z komórek liści aloesu.

Prozdrowotne właściwości aloesu

Żel zawiera większość aktywnych biologicznie związków, są to: minerały, przeciwutleniacze, witaminy i aminokwasy, ale nie tylko. Poniżej dokładnie omawiamy co jeszcze zawiera ta bogata roślina:

  • Witaminy: zawiera witaminy A, C i E, które stanowią przeciwutleniacze. Zawiera również witaminę B12, kwas foliowy i choliny.
  • Enzymy: w aloesie znajduję się 8 enzymów. Pomagają one w rozkładzie cukrów i tłuszczów. Jeden z enzymów przyczynia się do zmniejszania ran zapalnych na skórze.
  • Minerały: roślina zawiera wapń, chrom, miedź, selen, magnez, mangan, potas, sód oraz cynk.
  • Cukry: zawiera monosacharydy, fruktozę i glukozę oraz polisacharydy, glukomannany.
  • Antrachiony: czyli związki, które są powszechnie znane jako środki przeczyszczające
  • Kwasy tłuszczowe: cholesterol, kampesterol, B-sitosterol i lupeol. Wszystkie substancje mają działanie przeciwzapalne, lupeol działa dodatkowo antyseptycznie i przeciwbólowo
  • Hormony: auksyny i gibereliny- działają kojąco, przeciwzapalnie
  • Inne związki: kwas salicylowy, saponiny- substancje o właściwościach myjących, antyseptycznych.

Aloes a nasza skóra

Jak wykazują badania, miejscowe leczenie aloesem skóry ma wiele pozytywnych skutków. Po pierwsze, żel z rośliny zapobiega rumieńcowi, toteż często jest stosowany w leczeniu trądziku różowatego. Działa kojąco i nawilżająco. Osoby chore na łuszczycę, powinny pomyśleć nad okładami z żelu aloesu. Ludzie z łuszczycą produkują więcej nowych komórek skóry, oraz zrzucają stare komórki w tempie 10 razy szybciej niż osoby zdrowe. Prowadzi to do podrażnień i suchości naskórka. Żel pomaga w regeneracji i nawilżeniu skóry. Aloes można używać miejscowo na takie dolegliwości jak: opryszczka, oparzenia słoneczne, odmrożenia, odleżyny, niektóre rany chirurgiczne. Aloes może również załagodzić wysypki różnego rodzaju, w tym bąble po ugryzieniach komarów lub innych insektów. Żel z aloesu jest w stanie zmniejszyć widoszność rozstępów. Walczy świetnie z brodawkami, zmniejsza ich widoczność. Niektóre badania wykazują, ze aloes można stosować również na zmarszczki, napina skórę, staje się ona bardziej elastyczna.

Milena Chmielecka