przeciwwskazania-do-stosowania-htz

Istnieje kilka metod leczenia negatywnych skutków menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza zalicza się niewątpliwie do najskuteczniejszych sposobów.

Poprzez podawanie hormonów w odpowiednich dawkach przyczynia się do odbudowania równowagi w gospodarce hormonalnej kobiety, niweluje nie tylko przykre objawy, ale zapobiega też groźnym dla zdrowia zmianom. Niestety – jak przy każdej ingerencji w funkcje organizmu – tak i przy HTZ występują skutki uboczne i przeciwwskazania…

Przy długoterminowym prowadzeniu terapii hormonalnej może wzrastać ryzyko zakrzepicy, udaru i raka piersi. Korzyści z terapii odnoszą więc głównie kobiety, u których ryzyko raka piersi nie jest wysokie. Rozpoczęcie terapii zbyt późno również może zwiększać zagrożenie udarem, a także zakrzepicą żył głębokich (zwłaszcza przy terapii doustnej).

Wśród przeciwwskazań dla stosowania HTZ można odnaleźć: schorzenia wątroby (na przykład jej niewydolność), chorobę niedokrwienną serca, krwawienia z dróg rodnych, choroby dróg żółciowych, porfirię, zmiany nowotworowe, migreny. Nie powinny się również decydować na HTZ kobiety w ciąży oraz panie, u których w rodzinie występowały przypadki nowotworów (są bowiem w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na raka).

Oczywiście niemożność korzystania z HTZ nie oznacza braku możliwości leczenia w ogóle. Warto pamiętać, że to tylko jedna z metod leczenia. A odpowiednio dobrane preparaty o pochodzeniu roślinnym (fitoestrogeny), suplementy, również mogą przynosić dobre efekty, przy zminimalizowanych lub wręcz nieobecnych skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach.

Redakcja