czy-menopauza-wplywa-na-zycie-seksualne

Czas przekwitania powoduje u kobiet szereg zmian, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Kobieta staje się bardziej świadoma swojej seksualności, swojego ciała i potrzeb. Wczytaj się w siebie i ciesz się seksem!

Ochota na seks?

Menopauza to nie koniec życia seksualnego, wszak seks towarzyszy nam do późnej starości, zmienia się jedynie jego forma i intensywność. Jednakże wiele kobiet traci chęć na seks, przez świadomość utraty swojej seksualności – zwłaszcza po menopauzie. Potrzeby seksualne nadal istnieją, jednak są słabsze niż w latach młodości.

Główny wpływ na popęd seksualny mają hormony, następstwem klimakterium jest ograniczona produkcja estrogenu, który bezpośrednio wpływa na narządy płciowe. Powodem dyskomfortu podczas współżycia jest suchość pochwy, wydzielina pochwowa ulega znacznemu zmniejszeniu, więc podczas stosunku kobieta może odczuwać ból. Zanik nabłonka i suchość pochwy może doprowadzić do pojawienia się plamienia czy krwawienia z pochwy, co sprzyja rozwojowi infekcji. Unormowanie poziomu hormonów może poprawić komfort psychiczny jak i fizyczny kobiety, poprawiając funkcję libido.

A co z antykoncepcją?

Około 40 roku życia czynność jajników zmniejsza się, a później całkowicie wygasa, więc naturalną koleją rzeczy jest zmniejszenie się liczby owulacji. Krwawienia stają się mniej obfite, a zbliżanie się do okresu menopauzy powoduje wydłużenie się czasu między miesiączkami. Jednakże ciągle istnieje możliwość zajścia w ciążę, dlatego też wybranie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej jest istotne.

Wiele kobiet obawiających się ciąży stosuje preparaty dopochwowe dostępne bez recepty i prezerwatywy. Istnieje także możliwość antykoncepcji doustnej, która charakteryzuje się niską dawką hormonów, głównie są to estrogeny. Warto także rozważyć długo działające metody antykoncepcji, jest to metoda polecana kobietom palącym, chorym na cukrzyce, nadciśnienie, migreny. Preparaty te zawierają w sobie progestagen, który nie zwiększa ryzyka udaru mózgu, ani zawału serca. Kobiety, które żyją w stałym związku mogą się zdecydować na wkładkę wewnątrzmaciczną, jest bardzo skuteczna, nie wymaga żadnych zabiegów, prócz okresowego sprawdzenia obecności nitki.

Bardzo ważnym momentem jest przejście z antykoncepcji na hormonalną terapię. Istotne w terapii jest zmniejszenie dawki hormonów, środki antykoncepcyjne dostarczają o wiele więcej hormonów do organizmu. Jak sprawdzić pojawienie się menopauzy? Jedną z metod jest coroczne oznaczanie stężenia folitorpiny w surowicy krwi. Tak więc hormonalną terapię rozpoczyna się w momencie pojawienia się objawów klimakterium.

Kanka