przekwitanie-i-dojrzewanie-podobienstwa-i-roznice

Dojrzewanie i menopauza to takie etapy w życiu kobiety, przez które będzie ona na pewno przechodziła. Pod pewnymi względami te etapy są do siebie podobne, pod innymi zupełnie się różnią.

Dojrzewanie a menopauza

Kobiecy organizm zmienia się właściwie przez całe życie, choć te dwa etapy są najważniejsze, gdyż wprowadzają w życie kobiety ogromne zmiany. Kiedy dziewczynka dojrzewa i dostaje swoją pierwszą miesiączkę, wtedy staje się kobietą i może zostać matką. Na końcu tej drogi, kiedy kobieta przekwita, to wtedy matką już nie zostanie, ale pozostaje w pełni kobietą.
Zarówno dojrzewanie, jak i menopauza, to naturalne etapy, które dzielą się jeszcze na dodatkowe podokresy. I menopauza, i dojrzewanie mogą być przyspieszone, np. poprzez zażywanie pewnych leków bądź przez nieprawidłową gospodarkę hormonalną organizmu.

Czas dojrzewania i czas menopauzy to trudne chwile zarówno dla samej kobiety, jak i dla jej rodziny. W tym czasie hormony szaleją, ciało się zmienia, w psychice również zachodzą różnorakie zmiany. Dziewczynki i panie często nie rozumieją tego, co się z nimi dzieje. Może to wynikać z niewiedzy na temat funkcjonowania własnego ciała, z braku rozmów z bliskimi, ale również i z powodów hormonalnych, kiedy to silne emocje pojawiają się dosłownie znikąd, aż nie sposób nad nimi zapanować.

Największe podobieństwa objawiają się w zakresie pojawiających się problemów. Zarówno dojrzewająca dziewczynka, jak i przekwitająca kobieta, mają bardzo często problem z akceptacją własnego, zmieniającego się ciała. Pojawia się także silna potrzeba akceptacji i zrozumienia przez innych. U młodych dziewcząt pojawia się popęd seksualny, a u dojrzałych może on zanikać, dlatego też na tym tle może pojawić się poczucie winy. Kobiety są podenerwowane i często złe bez powodu, co może się przekładać na pogorszenie relacji z domownikami.

Sabina Sosnowska