przekwitanie-oczami-eksperta-rozmowa-z-dr-preeti-agrawal

Menopauza i poprzedzający ją czas to wyzwanie dla naszej kondycji psychofizycznej, poszukując informacji o symptomach tego okresu najczęściej można przeczytać o: zmęczeniu, wzroście wagi ciała, bólach głowy, uderzeniach gorąca, spadku libido itd. – lista jest długa. Co robić, żeby się nie przerazić?

Czy menopauza to niedobór estrogenu?

W czasie menopauzy poziom estrogenu obniża się o 40-60%, tymczasem drugi ważny hormon – progesteron – może spaść prawie do zera. Dominacja estrogenu nie oznacza, że jest go za dużo, jego poziom jest tylko za wysoki w stosunku do progesteronu. Brak jest więc równowagi hormonalnej, a to niesie niekorzystne skutki dla zdrowia. Tym bardziej, że wzrasta też poziom hormonów przysadkowych FSH i LH.

Jakie hormony warto zbadać?

Standardowe są badania FSH, jeśli wskaźnik jest wysoki, to znaczy, że kobieta wkroczyła w okres menopauzy. Ale optymalne postępowanie byłoby takie, żeby dobrze byłoby w drugiej fazie cyklu zbadać również poziom estradiolu i progesteronu. Zwykle jest wysoki poziom estradiolu i niski progesteronu – ale pamiętajmy, że nie jest to wskazanie do przyjmowania estrogenów. Dobrze byłoby też sprawdzić poziom hormonów tarczycy.

Jakie objawy w okresie menopauzy powinny nas zaniepokoić?

Bardzo obfite krwawienia, miesiączka, która się ciągnie, to symptomy, które wymagają kontaktu z lekarzem.

www.kobietainatura.pl