Kobiety, które cierpią z powodu przewlekłego bólu miednicy, bardzo często nie są w ogóle leczone, a ich choroba nie jest rozpoznana. Czym charakteryzuje się przewlekły ból miednicy i dlaczego wciąż tak mało o nim wiemy?
Czy da się leczyć PBM?
Niestety, nie u wszystkich kobiet z przewlekłym bólem miednicy można postawić jednoznaczną diagnozę. Tym samym możliwość leczenia PBM jest mocno ograniczone i sprowadza się do zachowawczego podawania leków przeciwbólowych. W leczeniu bólu dobrze sprawdza się również akupunktura. Dla pacjentek, u których zdiagnozowano przyczynę, wprowadza się indywidualne metody leczenia.
W zależności od podłoża schorzenia, PBM leczy się antybiotykami, lekami hormonalnymi, środkami dojelitowymi lub dopęcherzowymi a także lekami antydepresyjnymi.
Jeśli farmakoterapia nie przynosi rezultatu, lekarz może podjąć decyzję o konieczności operacji (zabieg na jajnikach, jajowodach, macicy lub otaczających tkankach, jelitach itp.).
Najlepsze efekty w leczeniu przewlekłego bólu miednicy uzyskuje się dopiero wówczas, gdy w leczenie zaangażowana jest zarówno pacjentka, jak i dobry specjalista ginekolog oraz lekarze z innych specjalności, z lekarzem rodzinnym i psychologiem na czele.
Monika Witczak