Przyciąganie zaburzonych mężczyzn

Psychologia to prężnie rozwijająca się nauka, która przynosi nam odpowiedzi na wiele pytań związanych z życiem codziennym i wchodzeniem w relacje międzyludzkie. Od pewnego czasu podkreśla się, iż możemy nieświadomie przyciągać określony typ mężczyzn. Przeprowadzono wiele badań naukowych, które to potwierdziły. Niestety, ich zła interpretacja może nas doprowadzić do niewłaściwych wniosków. Przyciąganie zaburzonych mężczyzn a wybór toksycznych partnerów – czym się różnią?

Spis treści:

  1. Przyciąganie zaburzonych mężczyzn a wybór toksycznych partnerów – istotne różnice
  2. Przyciąganie zaburzonych mężczyzn często znajduje się poza naszą kontrolą
  3. Zaburzenia psychiczne u mężczyzn a stalking
  4. Toksyczny facet, który molestuje przypadkowe kobiety
  5. Wybór toksycznych partnerów – kiedy zależy od nas, a kiedy nie?
  6. Narcystyczny rodzic a toksyczne związki
  7. Brak samoakceptacji a wybór mężczyzn niedostępnych emocjonalnie

Przyciąganie zaburzonych mężczyzn a wybór toksycznych partnerów – istotne różnice

Nie możemy wszystkich przypadków wrzucać do jednego związku i stwierdzać, że skoro ktoś jest ciągle nagabywany przez toksycznych mężczyzn, to z pewnością sam się o to prosi. Niestety, nie wszyscy dostrzegamy istotne różnice między różnymi sytuacjami. Nie można kierować się tutaj sporym uproszczeniem – spotykasz toksycznych mężczyzn, to z tobą jest coś nie tak. Wyjaśnimy to na kilku przykładach.

Przyciąganie zaburzonych mężczyzn często znajduje się poza naszą kontrolą

Przyciąganie zaburzonych mężczyzn często nie ma nic wspólnego z naszą nieświadomą komunikacją. Np. influencerka modowa może wystawić na licytację WOŚP aukcję, w której oferuje spotkanie o tematyce stylizacyjnej. Niestety, nie brakuje zaburzonych mężczyzn, którzy odpowiedzą na jej ofertę, licząc, że dostaną w zamian seks. Czy influencerka modowa prosiła się, aby traktować ją jako prostytutkę? Nie, jej oferta miała charakter charytatywny i odnosiła się do wykonywanej przez nią pracy. Wiele kobiet chętnie skorzystałoby z jej wsparcia przy kompletowaniu garderobu, tworzeniu ciekawszych stylizacji itp.

Zaburzenia psychiczne u mężczyzn a stalking

To niejedyny przypadek, w którym możemy kogoś skrzywdzić, przypisując mu winę za to, że nękają go toksyczni ludzie. Zaburzenia psychiczne sprawiają, iż druga osoba postępuje w sposób irracjonalny. Jej ofiara nie musi nic robić, by znaleźć się na jej celowniku. Przypomnijmy o brutalnie zamordowanej polskiej miss. Kobieta działała w branży fashion, brała udział w pokazach mody. Niestety, zaburzony facet ubzdurał sobie, że ją kocha, dość długo ją nękał, a w końcu zabił. Czy ona była temu winna? Absolutnie, choć pewnie znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że ubierała zbyt odważne ubrania, pracowała w branży lansującej próżność. Niestety, zrzucanie winy na barki ofiary stanowi często spotykaną ofiarę.

Toksyczny facet, który molestuje przypadkowe kobiety

Niektórym facetom, w tym zaburzonym, pijanym, znajdującym się pod wpływem narkotyków, często widok atrakcyjnej kobiety uderza do głowy. Czy to jej wina, że ciągle zaczepiają ją typy spod ciemnej gwiazdy, które oferują seks lub sponsoring? Nie, na wulgarne propozycje ze strony innych nie mamy żadnego wpływu. Niestety, każdy może rzucić pod naszym adresem dowolną obelgę. Niestety, nie brakuje osób, które stwierdzą, że kobieta ubierała się zbyt wyzywająco. Zapomniała, czym są cnoty niewieście i dlatego ma problem, bo prowokuje „biednych” mężczyzn. Nie dajmy sobie jednak wmówić poczucia winy.  Każda z nas ma prawo założyć minispódniczkę, nikt nie ma natomiast uznawać tego jako zaproszenia do  flirtu czy sprośnych propozycji.

Wybór toksycznych partnerów – kiedy zależy od nas, a kiedy nie?

Jak widać, przyciąganie zaburzonych mężczyzn nie zawsze zależy od nas. Tutaj nie sprawdza się teoria o przyciąganiu toksycznych facetów poprzez wysyłanie niewłaściwych komunikatów. Czasem jednak jest to prawda. Wybór toksycznych partnerów często świadczy o jakimś głębszym problemie. Jednak nie zawsze tak jest. Np. narcystyczne zaburzenie osobowości sprawia, że mamy do czynienia ze świetnym manipulantem. Ktoś taki wie, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i zwyczajnie wykorzystuje te informacje w praktyce. Gdy po pewnym czasie narcyz zaczyna uprawiać przemoc psychiczną, jest ona bardzo subtelna i niedostrzegalna przez większą część społeczeństwa. Jedynie osoba mająca doświadczenie z narcyzem lub znająca narcystyczne zaburzenie osobowości z poradników psychologicznych, może wyczuć zagrożenie nieco wcześniej. Jeśli jednak kobieta wchodzi w kolejne związki z narcyzem, to znaczy, że nie odrobiła lekcji, nie wyciągnęła wniosków i być może ma zły wzorzec związku.

Narcystyczny rodzic a toksyczne związki

Niestety, wychowywanie przez narcystycznego rodzica dość mocno odbija się na psychice jego dziecka. Oczywiście, nie oznacza to, że jest ono zaburzone. Często dzieci narcyzów zachowują się całkowicie normalnie, zwłaszcza gdy drugi opiekun okazywał czułość i troskę. Niestety, tutaj w grę wchodzi nadmiarowe poczucie winy. Córka narcyza od dziecka była obwiniana o wszelkie zło. Gdy czegoś nie zrobiła perfekcyjnie, zaraz słyszała ostrą krytykę pod swoim adresem.  W rezultacie łatwiej jej wmówić poczucie winy. Jest ona też szczególnie narażona na gaslighting, czyli wygaszanie, okrutną manipulację, która sprowadza się do kwestionowania jej odczuć, tego, co widzi i słyszy.

Brak samoakceptacji a wybór mężczyzn niedostępnych emocjonalnie

Oczywiście, wybór toksycznych partnerów dotyczy wszystkich, niezależnie od płci czy orientacji. Czasem gej, który pochodzi z konserwatywnej rodziny, boi się coming outu. Przez to, że sam żyje w ukryciu, może unikać homoseksualistów, którzy się ujawnili i otwarcie walczą o swoje prawa.  W rezultacie umawia się na randki z tymi, którzy pragną dyskrecji. Ewentualnie podobają mu się mężczyźni o niepewnej orientacji. Niestety, tutaj często pojawia się pułapka. Jeśli gej od razu prosi o dyskrecję, może oznaczać, że ma żonę, narzeczoną, nie akceptuje siebie lub może mu to zaszkodzić w kontekście zawodowym. Niestety, związek z taką osobą często okazuje się niemożliwy. Ona bardziej szuka seksu bez zobowiązań, ewentualnie ciągle dba o pozory i udaje hetero na każdym kroku. Natomiast mężczyźni o niepewnej orientacji mogą okazać się hetero, ewentualnie mogą być gejami, którzy bardzo wstydzą się swojej prawdziwej natury. Nie kochają siebie, więc nie pokochają drugiego człowieka. Podsumowując, gej z konserwatywnej rodziny nie powinien unikać mężczyzn, którzy otwarcie przyznają się do swojego homoseksualizmu.  Może natomiast uzgodnić z partnerem, że o swoim związku mówią tylko najbliższym przyjaciołom. Warto jednak rozważyć coming out, bo nie warto żyć w kłamstwie. Ono zawsze niszczy nas od środka.