przyczyny-osteopenii

Szkielet ludzki podlega przebudowie. Choć brzmi to dziwnie – tkanki w kościach są systematycznie zastępowane nowymi (stare zaś są usuwane). W ciągu roku (u osób dorosłych) dochodzi do fizjologicznej „wymiany” około 8 % kośćca.

W ten sposób każdy element szkieletu podlega odnowieniu. U młodych ludzi organizm wytwarza więcej nowych tkanek, natomiast mniej ich niszczy. Jednakże z wiekiem sytuacja odwraca się – i więcej tkanek ulega resorpcji.

Poznaj przyczyny osteopenii!

W normie mieści się sytuacja, w której masa kości maleje o 3 – 5 procent w ciągu dekady. Jeśli jednak ten stosunek jest wyższy, mamy do czynienia z osteopenią. Co sprawia, że pojawiają się takie zaburzenia? Winny może być, podobnie jak w przypadku osteoporozy brak równowagi hormonalnej i niedostatek hormonów płciowych (dlatego nasilenie objawów występuje u kobiet przechodzących menopauzę).

Źródłem problemów mogą być również kłopoty z przyswajaniem wapnia (wynikające na przykład z przebytych chorób, operacji czy czynników genetycznych jak nietolerancja laktozy); a także choroba gruczołów przytarczycznych czy długotrwałe leczenie steroidami (w alergiach czy przy schorzeniach reumatycznych).

Czynnikiem mającym znaczący wpływ na wystąpienie obniżonej masy kostnej jest też brak aktywności fizycznej na co dzień.

Redakcja